Polskie wynalazki do wzięcia. Ich liczba wzrosła, ale mało kto je wykorzystuje

Tech

shuterstockChoć wzrasta liczba opatentowanych wynalazków, to tylko co piąty z nich jest wykorzystywany w praktyce - wynika z raportu NIK

Choć wzrasta liczba opatentowanych wynalazków, to tylko co piąty z nich jest wykorzystywany w praktyce - wynika z raportu NIK o instytutach badawczych, który poznała "Rzeczpospolita".

Skontrolowane instytuty w znikomym stopniu prowadziły działalność wdrożeniową, która jest ich ustawowym obowiązkiem – mówi Dominika Tarczyńska, rzeczniczka Najwyższej Izby Kontroli.

Nieefektywne wynalazki

NIK wziął pod lupę osiem instytutów badawczych. Jak wskazuje Izba, z 226 wynalazków praktyczne zastosowanie znalazło jedynie 20 proc. Na Zachodzie ten poziom sięga ok. 50 proc., a wykorzystanie mniej niż połowy wynalazków ocenia się za nieefektywne. U nas cztery placówki z 8 zbadanych w latach 2010-13 nie wdrożyły żadnego wynalazku. Badania ankietowe wypadły jeszcze gorzej. - Liczba wdrożeń 105 instytutów badawczych spadła w ciągu czterech lat o prawie 20 proc. – z ok. 1750 w 2010 r. do nieco ponad 1400 w 2013 r. - stwierdza raport NIK.

Wynalazek Polki może zmienić świat energetyki. Materiał "Faktów" TVN:

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: shuterstock