Niemcy kupili polskiego lidera hostingu

Tech

Home.pl to lider hostingu w Polsce

United Internet, niemiecki gigant hostingu, działający m.in. pod marką 1&1, kupuje Home.pl za ponad 150 mln euro (640 mln zł) - informuje "Puls Biznesu". Kwota transakcji ponad dwukrotnie przewyższa pierwotne wyceny rynkowe spółki.

Jak pisze "PB" transakcja wzbudziła duże zainteresowanie wśród potencjalnych chętnych, a bezkonkurencyjny okazał się właściciel marki 1&1. United Internet to firma o kapitalizacji 8,1 mld euro (34 mld zł), czyli ponad 10 proc. wyższej niż np. PKN Orlen.

Fotel lidera

"Dla Niemców możliwość kupna Home.pl była unikalną okazją do wdrapania się na fotel lidera na polskim rynku hostingu, do czego niemiecka spółka od lat bez powodzenia aspirowała" - czytamy w dzienniku.

United Internet płaci za Home.pl dwukrotnie więcej, niż pierwotnie szacowano. Gdy Fundusz Value4Capital wraz z menedżerami założycielami Home.pl wychodzili na rynek z ofertą potencjalni nabywcy oszacowali transakcję jedynie na 300 mln zł.

Home.pl to lider hostingu w Polsce. Posiada 150 tys. zarejestrowanych serwerów i ponad 1,2 mln domen. Obok usług hostingowych i rejestracji domen oferuje również usługi internetowe z obszaru IT i aplikacje w chmurze oraz oprogramowanie, m.in. Microsoftu.

Autor: tol / Źródło: Puls Biznesu