Google chciał zarabiać na smart domach. Wydał miliardy i traci cierpliwość

Tech

Nest LabsGoogle wydał na Nest Labs 3,2 mld dolarów

Tylko 340 mln dolarów przychodów odnotowała w zeszłym roku firma Nest, którą koncern Google kupił w 2014 roku za 3,2 mld dolarów. Kiepski wynik stawia pod znakiem zapytania przyszłość spółki w rodzinie technologicznego giganta.

Nest Labs wypracowała około 340 mln dolarów przychodów w 2015 roku. To dość imponujący wynik jak dla firmy, która funkcjonuje na dość młodym rynku urządzeń łączących się z Internetem. Jednak - jak podaje "Business Insider" - dla Google wynik jest zdecydowanie poniżej oczekiwań. Technologiczny gigant spodziewa się bowiem szybszego zwrotu wydanych na zakup firmy Nest 3,2 mld dolarów.

Mądry dom

Nest Labs zajmuje się m.in. produkcją termostatów zdolnych uczenia się zachowań jego użytkowników i dostosowujący się do ich rytmu pracy. Czujniki potrafią np. dostosowywać temperaturę, wilgotność w pomieszczeniu do aktywności użytkowników.

Firma miała pomóc Google konkurować m.in. z Apple na rynku inteligentnych urządzeń do domu. Jednak po dwóch latach od transakcji na razie spółka nie spełnia wygórowanych oczekiwań Google'a.

Google kupując Nest Labs przejęła i zatrudniła również twórców firmy. Tony Fadella i Matt Rogersa wcześniej pracowali w Apple. Byli oni odpowiedzialni za zbudowanie zespołu i zarządzanie spółką. Jak podaje "Business Insider" wówczas wynegocjowali oni trzyletni budżet w wysokości około 500 mln dolarów rocznie na dalszy rozwój.

Teraz jednak - kiedy przychody nie są takie jak oczekiwano - pojawiają się głosy, że obecny rok może być ostatnim z tak wysokim wsparciem spółki matki, czyli Google. Jeśli Nest Labs nie otrzyma pomocy w kolejnych latach może nie utrzymać w szeregach najlepszych pracowników i mieć kłopoty z rywalizacją z konkurencją.

Transakcja

Koncern Google kupując w styczniu 2014 roku Nest Labs nabył również ponad sto już zatwierdzonych patentów i 200 kolejnych, które czekają na zatwierdzenie. Za całość technologiczna spółka zapłaciła 3,2 mld dolarów.

Google niedawno zmieniło swoje logo. Sprawdziliśmy, jak wyglądało wcześniej.

Google ma nowe logoTVN24 BiS

Autor: msz/gry / Źródło: Business Insider

Źródło zdjęcia głównego: Nest Labs