Tech

Hakerzy odkodowali hasła do milionów kont Ashley Madison. Najpopularniejsze to "123456"

Tech

Po gigantycznym wycieku danych korzystający ze strony Ashley Madison i szukający seks-przygody ludzie przestali być anonimowi. I to prawdopodobna przyczyna dramatu dwójki klientów serwisu. Są także pierwsze pozwy – z żądaniem pół miliarda dolarów odszkodowania.
Fakty TVNOdkodowanie haseł nie było bardzo czasochłonne i zajęło zaledwie 11 dni

Ponad 11 mln haseł użytkowników portalu Ashley Madison zostało odkodowanych. Wcześniej właściciele strony dla niewiernych małżonków uważali, że są one nie do zhakowania ze względu na sposób ich kodowania. Co ciekawe, najpopularniejszym hasłem okazało się "123456".

Jak podaje BBC grupa hakerów odkodowała 11 mln haseł użytkowników Ashley Madison. Wcześniej twórcy strony zapewniali, że hasła są nie do odkodowania. Okazało się, że ich zabezpieczenie nie były wystarczająco silne dla cyberprzestępców. Jak pisze BBC blisko jedna trzecia z ponad 37 mln kont, których danych wyciekły do sieci, była słabo chroniona.

Nie pomogła ochrona

Według informacji BBC odkodowanie haseł nie było bardzo czasochłonne i zajęło zaledwie 11 dni. Nie pomogło nawet to, że właściciele strony zastosowali w serwisie funkcję BCrypt, która należy do jednej z najbardziej odpornych na ataki. W efekcie przestępcy uzyskali dostęp do 11,2 mln haseł. Co ciekawe z informacji serwisu Arstechnica.com wynika, że do sieci wyciekła również lista najpopularniejszych haseł. Niestety tysiące użytkowników serwisu dla zdradzających nie popisało się kreatywnością.

Najpopularniejsze hasło, którego użyło ponad 120 tys. osób to "123456", na drugi miejscu znalazło się podobne hasło "12345" - użyło go ponad 48 tys. osób. Na podium zmieściło się również hasło "password" (z angielskiego "hasło" - red.), którego używało aż 39 tys. osób.

Wyciek danych

Hakerzy przedstawiający się jaki Impact Team wykradli dane ponad 37 milionów klientów portalu Ashley Madison. Część informacji o użytkownikach serwisu dla niewiernych małżonków trafiło już do sieci. Cyberprzestępcy chcą, aby serwis został zamknięty. W przeciwnym razie ujawnią kolejne nazwiska, zdjęcia i dane ich kart kredytowych.

Portal Ashley Madison reklamuje się hasłem "Życie jest krótkie. Zafunduj sobie romans". Szacuje się, że korzystają z niego 64 miliony ludzi.

W Polsce najwięcej niewiernych partnerów zarejestrowało się w Warszawie (5979). Następnie na liście są mieszkańcy Krakowa (1736), Wrocławia (1564), Poznania (1340), Łodzi (791), Gdańska (685) i Katowic (650).

26.08.2015 | Mapa wiarołomnych Polaków według Ashley Madison
26.08.2015 | Mapa wiarołomnych Polaków według Ashley MadisonFakty TVN

Autor: msz/gry / Źródło: BBC, Arstechnica.com

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości