Nowy system operacyjny. Microsoft stawia na zaskakujące rozwiązania

Tech

Polski rynek gier komputerowych podbija świat
wideo 2/4

Microsoft zaprezentował nowy system. Windows 10 S, bo taką nosi nazwę ma być skierowany głównie do szkół i pojawi się na rynku latem tego roku.

Jak wskazują eksperci, nowe oprogramowanie ma być alternatywą dla systemu operacyjnego Chrome od Google'a.

Nowości w Windows

Windows 10 S powstał głównie z myślą o szkołach. W porównaniu do Windows 10 Pro, Microsoft w najnowszej wersji znacznie poprawił mechanizm logowania. Start systemu ma trwać około 15 sekund, po czym uczeń będzie mógł się zalogować i korzystać z komputera.

Szef Microsoftu Terry Myerson na wtorkowej prezentacji zapowiedział ponadto, że na urządzeniach z nowym systemem będzie można instalować aplikacje dostępne tylko w oficjalnym sklepie Windowsa. Zdaniem autorów pomysłu, ograniczenie pozwoli na zachowanie bezpieczeństwa komputerów przed potencjalnymi włamaniami.

Domyślną przeglądarką internetową będzie Edge, co wywołało liczne komentarze. Jednak Myerson nie wyklucza dostępu także do innych dostawców.

- Windows 10 S będzie uruchamiał dowolną przeglądarkę, o ile będzie dostępna w sklepie Windows - podkreślił, sugerując, że z tej furtki może skorzystać na przykład Google.

Domyślną wyszukiwarką będzie natomiast Bing. Co ważne, nowe dziecko giganta technologicznego będzie wyposażone w pakiet Office 365. Dodatkowo, system ma pozwalać na łatwą konfigurację urządzeń przy użyciu napędu USB.

Od kiedy nowy system

Windows 10 S ma pojawić się na rynku latem tego roku, a jego koszt ma wynieść 189 dolarów. Wraz z oprogramowaniem będzie dostępna darmowa subskrypcja najnowszej wersji popularnej gry Minecraft: Education Edition.

Co ciekawe, bezpłatne uaktualnienie do najnowszego systemu będzie dostępne dla wszystkich szkół aktualnie używających komputerów z systemem Windows 10 Pro.

Jak poinformowano we wtorek, od 15 czerwca do sprzedaży trafi natomiast Surface Laptop, za którego będzie trzeba zapłacić blisko 1000 dolarów.

Autor: mb / Źródło: The Verge, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock