Microsoft rezygnuje z własnego oprogramowania na smartfony

Tech

Smartfony przeszkadzają w życiu rodzinnymTVN24 BiS
wideo 2/7

Microsoft nie planuje dalszego rozwijania mobilnej wersji systemu operacyjnego Windows 10 i ogranicza się do aktualizacji związanych z błędami i bezpieczeństwem - przyznał w niedzielę na Twitterze wiceprezes działu Windows i produktów Microsoftu Joe Belfiore.

W serii tweetów Belfiore przyznał, że ze względu na większą wszechstronność i wygodę użytkowania sam przerzucił się na korzystanie z Androida. Podobne oświadczenie wygłosił założyciel Microsoftu Bill Gates dwa tygodnie wcześniej. W okresie od kwietnia do czerwca 2016 r. nowe smartfony z systemem Windows 10 Mobile stanowiły zaledwie 0,3 promila światowego rynku - wynika z przytaczanych przez BBC danych analityków IDC.

Na początku października HP ogłosiło, że nie planuje żadnych dalszych produktów z Windows 10 Mobile. Mimo to jeszcze w ubiegłym miesiącu niektórzy mniejsi producenci, m.in. brytyjski Wileyfox i niemiecki TrekStor, ujawnili własne nowe modele z tym systemem operacyjnym.

Microsoft nie wycofuje się z rynku oprogramowania na platformy mobilne. Zgodnie z doniesieniami "Windows Central" Microsoft pracuje nad nową wersją Windows 10 pod roboczą nazwą "Andromeda", która miałaby działać na wszystkich rodzajach komputerów i pozwalać na działanie aplikacji zewnętrznych firm bez konieczności kodowania specjalnej "wersji uniwersalnej".

Nowy system operacyjny miałby się ukazać w 2018 roku, jednak nie wiadomo, czy dotychczasowi użytkownicy Windows 10 Mobile będą mogli skorzystać z aktualizacji. Tymczasem Microsoft skupia się na opracowywaniu aplikacji na użytek systemów iOS i Android, m.in. mobilnej wersji przeglądarki Microsoft Edge oraz prototypowego programu Microsoft Launcher (porównywanego do Apple Handoff).

Autor: gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock