Superszybki internet z poślizgiem. Polska prosi o więcej czasu

Tech

ShutterstockMC: Polska będzie zabiegać o więcej czasu na wprowadzenie internetu 5G

Ministerstwo Cyfryzacji będzie zabiegać o przedłużenie terminu budowy sieci internetu 5G w Polsce oraz dodatkowe środki finansowe na ten cel - powiedział w czwartek wiceminister cyfryzacji Marek Zagórski.

Rada UE 20 stycznia podjęła decyzję o zarezerwowaniu częstotliwości 700 MHz dla internetu 5G na terenie Unii. Jeśli państwa członkowskie nie będą w stanie zwolnić tego pasma do połowy 2020 r., w uzasadnionych przypadkach będą mogły odroczyć termin końcowy o dwa lata.

Wciąż są białe plamy

- Zdajemy sobie sprawę z wysiłku poniesionego przez naszych operatorów w związku z budową sieci internetu 4G. Musimy też pamiętać, że mimo naszych starań w Polsce mamy wciąż białe plamy, gdzie nie ma dostępu do internetu nawet w podstawowym zakresie - powiedział Zagórski, który w czwartek podczas posiedzenia sejmowej Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii prezentował informację resortu o postępach prac w zakresie inicjatywy swobodnego dostępu i przepływu danych oraz zarządzania internetem. Dodał, że oczekuje od Komisji Europejskiej większego wsparcia finansowego dla tworzenia sieci 5G w nowej perspektywie finansowej oraz zmiany unijnych przepisów o pomocy publicznej, która pozwoli na wspieranie takich inwestycji z budżetu państwa.

Budowa 5G wymaga negocjacji

Zdaniem Zagórskiego budowa sieci 5G na terenie Polski wymaga negocjacji z Rosją i Białorusią, ponieważ sposób, w który wykorzystują one częstotliwość 700 MHz, może zakłócać działanie sieci w Polsce. - W tej chwili prowadzone są rozmowy, aby ze wsparciem KE pilotażowo uruchomić sieć 5G przynajmniej w jednym miejscu w Polsce - powiedział wiceminister. Dodał, że nie istnieje jeszcze szczegółowy harmonogram wprowadzenia 5G w Polsce. Plan Komisji Europejskiej dotyczący zapewnienia dostępu do internetu mieszkańcom UE przewiduje m.in., że wszystkie obszary miejskie, główne szlaki drogowe i kolejowe powinny mieć niezakłócony dostęp do sieci komórkowej piątej generacji 5G.

Przełom w wykorzystaniu internetu

Technologia ta ma umożliwić przełom w wykorzystaniu internetu w codziennym życiu: od komunikowania się urządzeń między sobą, poprzez wykorzystanie sieci przez autonomiczne samochody, aż po monitorowanie stanu zdrowia dzięki spływającym na bieżąco raportom z urządzeń takich jak np. inteligentne zegarki. Sieć 5G ma być o wiele szybsza niż obecnie wykorzystywane, a także odporna na spadki prędkości związane z tym, że wielu użytkowników korzysta z niej w tym samym czasie.

Zobacz: Młodzież w dobie internetu. "Cały czas są online" (Wideo z 26.09.2016)

Młodzież w dobie internetu. "Cały czas są online"tvn24bis

Autor: ag/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock