Uważaj na swoje pieniądze. Oszuści podszywają się pod bank

Tech

Pięć opłat bankowych, o których możesz nie wiedziećtvn24bis.pl
wideo 2/3

mBank ostrzega przed fałszywymi wiadomościami od oszustów podszywających się pod bank. "Instalacja złośliwego oprogramowania może skutkować przejęciem przez cyberprzestępców kontroli nad urządzeniem" - wskazano w komunikacie.

W ostatnich dniach przestępcy przestępcy, podszywający się pod mBank, rozsyłają wiadomości e-mail zawierające fałszywe potwierdzenie przelewu.

"Wiadomość zawiera informację zachęcającą do pobrania załącznika którego otwarcie może spowodować infekcję komputera" - podkreślono w komunikacie.

Przedstawiciele banku zwrócili uwagę, że instalacja złośliwego oprogramowania może skutkować przejęciem przez cyberprzestępców kontroli nad urządzeniem.

W efekcie mogą do nich trafić wpisywane w fałszywych komunikatach dane, na przykład loginy i hasła do kont bankowych. Jak wskazano, ma to na celu wyłudzenie poufnych danych i kradzież z kont bankowych.

mBank ostrzega klientów

Jeżeli uruchomiliśmy załącznik lub pobraliśmy pliki ze strony należy jak najszybciej przeskanować komputer w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania.

Ponadto niezbędna jest zmiana hasła do serwisu transakcyjnego mBanku oraz wszystkich innych kont bankowych, pocztowych i portali społecznościowych. Należy to zrobić korzystając z innego komputera.

Jednocześnie w komunikacie przypomniano, że bank nie wysyła wiadomości e-mail zawierających link do logowania do serwisu transakcyjnego, ani nie prosi o podanie danych osobowych w czasie logowania do serwisu transakcyjnego. Nie prosi także o wykonanie przelewów testowych.

Kolejna próba

To już kolejna próba oszustów, którzy próbują wyłudzić nasze wrażliwe dane. W połowie października informowaliśmy o tym, że hakerzy podszywają się pod serwis Przelewy24.

Wcześniej Zakład Ubezpieczeń Społecznych przestrzegał przed wiadomościami od osób podszywających się pod ZUS. W temacie wiadomości rozsyłanej przez oszustów wpisana jest fraza "Zaległe składki", zaś w samym mailu prośba o potwierdzenie odebrania wiadomości.

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock