Szef Tencenta bogatszy od założycieli Google’a

Tech

Najbogatszą "piątkę" świata w 2017 roku ponownie otwiera Bill Gatesflickr.com/OnInnovation/ (CC BY-ND 2.0); Kent Sievers / Shutterstock.com; Amazon.com, wiki (CC BY 2.0)
wideo 2/4

Ma Huateng prezes koncernu technologicznego Tencent jest bogatszy od Larry’ego Page’a oraz Sergey’a Brina, czyli założycieli Google.

48,3 miliardów dolarów - na tyle wyceniany jest majątek Ma Huatenga, czyli szefa firmy Tencent, która jest jedną z największych spółek technologicznych i inwestycyjnych na świecie. Czyni to go dziewiątym najbogatszym człowiekiem na Ziemi.

Większy niż Facebook

Wzrost majątku Ma Huateng wiąże się ze wzrostami wyceni kapitalizacji rynkowej firmy Tencent, która w ostatnich dniach stała się nie tylko największą spółką w Azji ale również piątą co do wielkości firmą na świecie. Jej wartość przekroczyła 500 miliardów dolarów. Oznacza to, że technologiczny gigant przegonił pod względem wartości Facebooka. Chińsko koncern prowadzi liczne inwestycje zagraniczne. Własnością firmy od 2015 roku jest m.in. studio Riot Games, twórcy gry "League of Legends". Firma posiada również udziały w Epic Games (ok. 49 proc.) i Activision Blizzard (ok. 5 proc.). Tencent posiada również popularne aplikacje i platformy społecznościowe, czyli na przykład komunikator WeChat. To właśnie otwarcie tej aplikacji na rynek w Malezji (zdobycie licencji na płatności elektroniczne umożliwiające przeprowadzanie lokalnych transakcji) przyczyniło się do mocnych wzrostów notowań spółki, której wartość w tym roku wzrosła już o ponad 30 proc.

Duży wzrost

Na wzrost cen akcji Tencenta wpływ miały również ogłoszone niedawno wyniki finansowe za trzeci kwartał tego roku. Koncern odnotował zysk kwartalny na poziomie 2,7 mld dolarów, czyli 69 proc. więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem. Na początku listopada ujawniono również, że Tencent w 2012 roku zainwestował w Snapchata. Kupione wówczas akcje nie przekładają się wprawdzie na prawo do zarządzania firmą. Jednak przez pięć lat z pewnością zyskały na wartości.

Autor: msz / Źródło: BBC, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: flickr.com/TechCrunch/(CC BY 2.0)