TVN24 Biznes | Tech

Oszuści mają podszywać się pod nadzór finansowy. "Dane mogą zostać wykorzystane przez przestępców"

TVN24 Biznes | Tech

Autor:
kris
Źródło:
TVN24 Biznes
Eksperci przestrzegają przed oszustami internetowymi
Eksperci przestrzegają przed oszustami internetowymiTVN24 BiS
wideo 2/3
TVN24 BiSEksperci przestrzegają przed oszustami internetowymi

Przed osobami powołującymi się na Komisję Nadzoru Finansowego, które proponują transakcje wymiany kryptowalut, przestrzega policja wraz z KNF. Oszuści w trakcie rozmowy mają nakłaniać do sprzedaży lub kupna kryptowalut.

Jak czytamy w komunikacie KNF, oszuści przekonują, że by spełnić "wymagania KNF dotyczące nagrywania procesu transakcji", trzeba m.in. udostępnić pulpit komputera. "Dzwoniący informują również, że w operacji wymiany będzie uczestniczył pracownik UKNF w celu monitorowania przebiegu transakcji" - napisano.

KNF zaznacza przy okazji, że "rynek kryptowalut nie jest w Polsce rynkiem regulowanym ani nadzorowanym". "KNF nie licencjonuje, nie nadzoruje ani też nie wykonuje żadnych innych uprawnień władczych w odniesieniu do działalności w zakresie obrotu kryptowalutami" - dowiadujemy się z komunikatu.

"Świadczy o próbie oszustwa"

Co ważne, "nadzór KNF nigdy nie wiąże się z udziałem pracowników UKNF w bezpośrednich relacjach z klientami czy w poszczególnych transakcjach finansowych".

"Powoływanie się na jakikolwiek udział KNF, pracowników UKNF lub osób upoważnionych przez organ nadzoru w transakcji nabycia, lub zbycia kryptowalut nie ma zatem żadnych podstaw i z bardzo dużym prawdopodobieństwem świadczy o próbie oszustwa" - czytamy.

Wyjaśniono też, że "dane pozyskane podczas takiej operacji mogą zostać wykorzystane przez przestępców do kradzieży tożsamości lub kradzieży środków finansowych".

"Powstrzymaj się od dalszych kontaktów"

Jeżeli podczas rozmowy ktoś będzie powoływał się na KNF, "powstrzymaj się od dalszych kontaktów i niezwłocznie zawiadom najbliższą jednostkę policji". "Postaraj się zebrać i zaprezentować w zawiadomieniu jak najwięcej szczegółów dotyczących zdarzenia. Każda informacja może okazać się przydatna" - czytamy w komunikacie.

KNF apeluje "o zachowanie szczególnej ostrożności w przypadku kontaktów zdalnych (telefonicznych oraz e-mailowych) z osobami proponującymi świadczenie usług finansowych lub wykonanie transakcji finansowej". Trzeba szczególnie uważać, jeżeli nie było się wcześniej klientem takiego podmiotu.

Urząd dodaje, że w wyszukiwarce podmiotów na stronie internetowej KNF można sprawdzić, czy firma w imieniu, której dzwoni rozmówca, ma uprawnienia do świadczenia usług finansowych na terytorium Polski. "Możesz również zweryfikować czy podmiot nie figuruje na liście ostrzeżeń publicznych KNF" - napisano w komunikacie.

"Nie podejmuj decyzji pod wpływem chwili. Jeżeli nie uzyskasz wiarygodnych informacji, powstrzymaj się od dalszych kontaktów" - podkreślono.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Autor:kris

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości