Dragon dotarł na stację kosmiczną. Rakietą wielokrotnego użytku

Tech

Kosmiczny statek transportowy Dragon dotarł do ISSTVN24 BiS, NASA
wideo 2/8

Przeznaczony do wielokrotnego użytku bezzałogowy kosmiczny statek transportowy Dragon dotarł w poniedziałek do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) - poinformowała amerykańska Państwowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA).

Należący do prywatnej firmy SpaceX statek wystartował dwa dni wcześniej z kosmodromu na przylądku Canaveral na Florydzie. Jest to pierwszy przypadek ponownego użycia tego samego automatycznego pojazdu do zaopatrywania ISS. Dragon odbył już w 2014 roku podróż na stację orbitalną, a następnie bezpiecznie powrócił na Ziemię, wodując na morzu. By mógł być ponownie wykorzystany, musiał zostać wyposażony w nową osłonę termiczną i nowe spadochrony.

Zgodnie z planem w trakcie sobotniego startu Dragona odzyskano także pierwszy stopień jego rakiety nośnej Falcon-9, który po wyczerpaniu paliwa miękko osiadł na florydzkim kosmodromie. Po zbliżeniu się do ISS Dragon został przechwycony przez jego załogę wysięgnikiem i przymocowany do węzła cumowniczego. Statek przywiózł około 2700 kilogramów zaopatrzenia oraz materiałów do badań naukowych.

Prywatny transport kosmiczny

Wraz z definitywnym wycofaniem w 2011 roku ze służby amerykańskich wahadłowców NASA została pozbawiona własnych środków zaopatrywania ISS. Wymiana członków jej załogi następuje obecnie wyłącznie za pomocą rosyjskich statków Sojuz.

Zamiast podjąć kosztowny własny program budowy nowych pojazdów transportowych, agencja postanowiła zwrócić się do partnerów prywatnych, co uznano za tańszą alternatywę. Obecnymi kontrahentami tego przedsięwzięcia są dwie amerykańskie firmy - SpaceX oraz Orbital ATK, która udostępnia swe kapsuły transportowe jednorazowego użytku Cygnus. Stworzony przez SpaceX statek Dragon jeśli chodzi o konstrukcję jest bardzo tradycyjnym pojazdem. Kształtem przypomina odwrócone wiadro, podobnie jak zdecydowana większość pojazdów przeznaczonych na orbitę. Na szczycie jest węzeł do dokowania do stacji kosmicznej. Na dole odczepiany przedział ładunkowy, który nie wraca na Ziemię ale jest odrzucany na orbicie i spala się wchodząc w atmosferę. Całość rozmiarami jest porównywalne do słynnych księżycowych statków kosmicznych Apollo. Dragon może zabrać na orbitę do sześciu ton ładunku, z czego nieco ponad połowę może przywieźć z powrotem na Ziemię. To bardzo cenna opcja, ponieważ umożliwia dokładne zbadanie przez naukowców w ziemskich laboratoriach na przykład efektów eksperymentów przeprowadzonych na orbicie.

Autor: mk/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: NASA