Najtańszy komputer na świecie będzie kosztował 9 dolarów

Tech

kickstarter.com | Next ThingTa mała czarna skrzynka obok kubka, to właśnie komputer opracowany przez Next Thing

9 dolarów - tyle ma kosztować mały komputer, który chce produkować i sprzedawać firma Next Thing. Mieszczący się w kieszeni sprzęt ma obsługiwać podstawowe funkcje jak Wi-Fi, czy Bluetooth.

Firma Next Thing w ramach projektu o nazwie C.H.I.P chce stworzyć komputer, który będzie można nabyć za jedyne 9 dolarów. Urządzenie będzie posiadało podstawowe funkcje takie jak Bluetooth, czy Wi-Fi. Wewnątrz znajdzie się 1 GHz procesor, 512 MB RAM oraz dysk o pojemności 4 GB.

Przełom?

Komputer będzie nadawał się do samodzielnej pracy, bo będzie miał wszystkie porty m.in. USB potrzebne do podłączenia np. klawiatury, słuchawek, monitora, czy telewizora. Będzie można też podłączyć go to innego urządzenia. Sprzęt będzie działał w systemie operacyjnym Linux.

Na razie projekt C.H.I.P firmy Next Thing na platformie dla startupów Kickstarter wsparło ponad 13 tys. darczyńców. Twórcy chcieli zebrać 50 tys. dolarów, a mają już blisko 700 tys. dolarów. Ta kwota może jeszcze wzrosnąć, bo można go wspierać jeszcze przez 26 dni.

Kiedy?

Komputer od Next Thing ma trafić do klientów na początku 2016 roku. Może wtedy stać się dużą konkurencją dla Raspberry Pi B+, który obecnie jest najtańszym komputerem. Jego cena to 35 dolarów.

Komputer będzie nadawał się do samodzielnej pracy. Będzie można też podłączyć go do innego urządzenia Next Thing | Kickstarter

Autor: msz/gry / Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: kickstarter.com | Next Thing