Założyciele Instagrama opuszczają Facebooka

Tech

Facebook służy biznesowi. "Firmy zwiększają przychody i zatrudnienie"TVN24 BiS
wideo 2/3

Założyciele Instagrama, Kevin Systrom i Mike Krieger zrezygnowali z pełnienia dotychczasowych stanowisk w firmie. Media sugerują, że rezygnacja może być związana z problemami Facebooka, do którego należy popularna aplikacja.

Systrom pełnił funkcję dyrektora generalnego, a Krieger dyrektora technicznego. W poniedziałkowym oświadczeniu założyciele wiodącej aplikacji do publikowania zdjęć i filmów zaznaczyli wyłącznie, że są gotowi na kolejny rozdział ich życia.

"Tworzenie nowych rzeczy wymaga, abyśmy wycofali się, zrozumieli, co nas inspiruje i dopasowali się do tego czego świat potrzebuje. To właśnie zamierzamy zrobić"- oświadczył Systrom.

Szef Facebooka Mark Zuckerberg w specjalnym oświadczeniu stwierdził, że Instagram odzwierciedla "połączone kreatywne talenty założycieli". "Dzięki pracy z nimi przez ostatnie sześć lat nauczyłem się wiele. Nie mogę się doczekać, by zobaczyć, co stworzą" – napisał.

Co stoi za odejściem?

Kevin Systrom i Mike Krieger założyli Instagrama w 2010 roku. Firma w 2012 roku została zakupiona przez Facebooka za miliard dolarów w gotówce i akcjach. Obecnie portal społecznościowy ma miliard użytkowników.

Jak pisze "The New York Times", odejście założycieli Instagrama, nasuwa pytanie o przyszłość aplikacji, w czasie, gdy Facebook stoi w obliczu kryzysu. Specjalizujący się w technologii reporter BBC, Dave Lee, pisze z kolei, że w ostatnim czasie pojawiły się doniesienia o napięciach między zespołami Instagrama i Facebooka. Presja ze strony konkurencyjnych platform miałaby wpłynąć na zwiększenie kontroli sprawowanej przez Zuckerberga i jego głównych menadżerów. Było to sprzeczne z modelem biznesowym założycieli Instagrama. Kevin Systrom wychwalał wcześniej "ogromną wolność" na którą pozwalał mu Zuckerberg.

Spadek użytkowników i inne problemy Facebooka

Facebook ma sporo problemów. Tylko w ciągu ostatnich 12 miesięcy aż 44 proc. amerykańskich użytkowników w wieku od 18 do 29 lat usunęło aplikację Facebook ze swoich telefonów – wynika z danych Paw Research Center. Masowy exodus millenialsów może być pokłosiem skandali związanych z popularnym serwisem społecznościowym.

Przypominamy – Facebook na przestrzeni ostatniego roku zmagał się z szeregiem skandali. Wśród nich można wymienić raport FBI, w którym wykazano, że rosyjscy agenci wykorzystywali platformę do rozpowszechnia tzw. fake newsów i nadużycia dotyczące wykorzystania danych przez firmę badawczą Cambridge Analytica.

Autor: mp / Źródło: tvn24bis, Reuters, BBC, The New York Times, PAP