Jeden system na wiele urządzeń. Windows 10 skazany na sukces?


Windows 10, który niebawem trafi do sprzedaży, ma nadać nowy kierunek firmie Microsoft i stać się przełomowym momentem w kadencji obecnego prezesa Satya Nadelli. Eksperci podkreślają, że kolejne „okienka” będą uniwersalne i funkcjonalne. To ma być recepta na sukces. Ale czy to wystarczy, aby zmierzyć się z legendarnymi poprzednikami?

Nowe dziecko Microsoftu będzie usługą, którą w pierwszy rok po premierze, otrzymają użytkownicy systemów Windows 7, Windows 8.1 oraz Windows Phone 8.1. "Dziesiątka" trafo do nich za darmo.

Rewolucja?

Czy nowy Windows 10 można nazwać rewolucją? Eksperci pytani przez tvn24bis.pl nie mają wątpliwości. - To najprawdopodobniej najbardziej ambitne przedsięwzięcie w historii Microsoftu - uważa Maciej Gajewski z portalu Spider’s Web. - Windows 10 zmienia reguły gry. Od tej pory jedna i ta sama aplikacja zadziała na wszystkich urządzeniach: tablet, smartfon, notebook, konsola do gier - tłumaczy. Oznacza to, że użytkownicy nowych „okienek” będą mogli korzystać z tych samych programów, wzajemnie ze sobą współpracujących na telefonie, tablecie czy komputerze. Natomiast ich twórcy będą mieli więcej czasu i funduszy na ich dopracowywanie, ze względu na brak konieczności pisania kilku wersji programu na osobne urządzenia.

Zdaniem Konrada Kozłowskiego z portalu AntyWeb kierunek, w jakim podąża obecnie Microsoft nadał gigantowi z Redmond jego nowy szef Satya Nadella. - Pierwsze efekty pracy pod jego przewodnictwem robią naprawdę spore wrażenie. Windows od tej pory postrzegany jest przez Microsoft nie jako system, ale jako usługa. Od modelu subskrypcji, tak dobrze sprawdzającego się w innych kategoriach rynku, dzieli nas zaledwie jeden krok - zaznacza.

Gdzie jest Windows 9?

Windows 10 będzie całkowicie nowym produktem. Microsoft grubą kreską odcina się nim od poprzedniej wersji systemu Windows 8, który został zaprojektowany głównie z myślą o urządzeniach z dotykowym ekranem.

Może o tym także świadczyć pominięcie przez koncern nazwy Windows 9. Pominięcie „dziewiątki” ze względów marketingowych to oficjalna wersja. Istnieje jeszcze ta mniej oficjalna. Plotka, której nikt nie chce potwierdzić mówi, że zrezygnowanie z nazwy Windows 9 wynikało z… błędów, które powodowała. - Niektóre aplikacje rzekomo rozpoznawały system nazwany Windows 9 jako wersje Windows 95, Windows 98 i Windows Me i działały nań niepoprawnie. Nie jest to jednak sprawdzona informacja - wyjaśnia Gajewski.

Menu Start na start

To co rzuca się w oczy po odpaleniu systemu to powrót do klasycznego Menu Start, który zastąpi znany z ”ósemki” ekran startowy. Menu Start będzie można teraz wyświetlać na pełnym ekranie. Ma to ułatwić używanie systemu na urządzeniach z dużym ekranem dotykowym.

Słowo klucz, którym kierowali się twórcy systemu to uniwersalność. Microsoft od lat obiecywał jeden system na wielu urządzeniach i wygląda na to, że dotrzymał słowa. Aplikacje będą miały ten sam wygląd i funkcje bez względu na przekątną ekranu naszego urządzenia. - Uniwersalne aplikacje będą odgrywać bezsprzecznie najważniejszą rolę w Windows 10. Deweloperzy będą je tworzyć jednorazowo z myślą o każdym typie urządzenie - podkreśla Kozłowski.

Uniwersalny ma być też pakiet Office obejmujący Worda, Excela, PowerPointa, OneNote i Outlooka.

Co się zmieni?

Windows 10 będzie pełen nowości. Jedną z najważniejszych będzie asystent głosowy, Cortana. Na razie jest on dostępny na platformie dla smartfonów, ale jeszcze nie w języku polskim. Cortana rozumie naszą mowę. Jeżeli np. będziemy chcieli do kogoś zadzwonić przez Skype’a wystarczy powiedzieć „Zadzwoń do…” a Cortana automatycznie otworzy program i wybierze numer żądanego przez nas rozmówcy. Ta funkcja pozwoli nam także na szybkie wyszukanie konkretnego zdjęcia na naszym dysku czy sprawdzenia w kalendarzu najważniejszych dla nas wydarzeń. Windows 10 zyska też gruntownie odświeżony interfejs, który automatycznie dopasowuje się do aktualnie wykorzystywanych przez nas metod komunikacji z systemem. Przykład? Dzięki funkcji Continuum, po odczepieniu klawiatury, włącza się tryb dotykowo-tabletowy, zaś po jej ponownym podłączeniu pojawia się wersja przystosowana do klawiatury i myszki, z wysuwanym Menu Start i aplikacjami w oknach.

Microsoft zdecydował się też na zastąpienie Internet Explorera nową przeglądarką o nazwie Project Spartan. Jej najważniejsze funkcje, to np. dodawanie notatek i rysowanie na stronach internetowych. Taką stroną, wzbogaconą o nasze komentarze i rysunki będziemy mogli dzielić się z innymi użytkownikami.

Kolejnym nowym rozwiązaniem, które ucieszy przede wszystkim miłośników gier to możliwość strumieniowania gier na komputer, czy tablet z konsoli Xbox One.

Pewny sukces rynkowy?

W opinii Gajewskiego Windows 10 jest skazany na sukces. - Jest to lekki, funkcjonalny, bezpieczny, znakomicie wyposażony i wręcz rewolucyjny system, a na dodatek darmowy dla posiadaczy Windows 7 lub nowszego - wymienia. Zastrzega jednak, że „łaska pańska na pstrym koniu jeździ”, a platformy takie, jak Android i iOS zdążyły już podbić serca dziesiątek milionów konsumentów.

Zdaniem Kozłowskiego “powrót do korzeni”, czyli ukłon w stronę korzystających z poprzednich wersji użytkowników może się tylko Microsoftowi opłacić. - Przy okazji dostaniemy także pokaźną listę innowacyjnych rozwiązań, które mogą, choć nie muszą przyczynić się do wzrostu popularności Windows 10 - dodaje.

Gajewski zwraca uwagę, że każdy nowy Windows jest krytykowany i na dowód tego odnosi się do eksperymentu marketingowego, jakim był Project Mojave. - Microsoft, widząc jaką krytykę zbiera następca Windows XP, a więc Windows Vista, zaprosił przypadkowe osoby, krytykujące Vistę, do testowania jego następcy, a więc Windows Mojave. W rzeczywistości była to Vista z inną tapetą i kolorystyką okien. Owi krytykanci wyszli zachwyceni, oceniając system pozytywnie - przypomina.

- Wydaje mi się, że “dziesiątka” na tle poprzednika będzie sukcesem, ale czy stanie się legendą na miarę XP, a później Windows 7? Z taką oceną musimy się jeszcze wstrzymać - zaznacza Kozłowski.

Powrót do przeszłości

Porównania nowego Windowsa do XP czy „siódemki” nie pojawiają się bez przyczyny. Windows XP, który trafił na rynek w 2001 roku przez wielu użytkowników uważany jest za jeden z najlepszych systemów w historii Microsoftu. Był tak popularny, że gigant z Redmond aż do kwietnia 2014 roku wspierał go udostępniając pomoc techniczną oraz aktualizacje. Z kolei Windows 7, który zadebiutował w październiku 2009 roku przyniósł Microsoftowi świetne wyniki sprzedaży i ogromne zyski. Była to także ulga dla użytkowników Visty - systemu, który nie został dobrze przyjęty przez rynek. Przez pierwszych dziewięć miesięcy od momentu pojawienia się w sprzedaży „siódemka” rozeszła się w liczbie 175 mln egzemplarzy, co przyniosło koncernowi łącznie 3,1 mld dolarów.

Wiele sentymentów wzbudza też Windows 95. Interfejs, który zaprojektowano na potrzeby tego systemu, dziś uważany jest właściwie za standard. Okna z kontrolkami w ich nagłówku, pasek zadań na dole ekranu z uruchomionymi aplikacjami czy wysuwane z lewego dolnego rogu menu są rozwiązaniami, które funkcjonują nadal nawet w Windows 10 i nikt nie widzi potrzeby ich zmian. Windows 95 wprowadził też mechanizm Plug&Play jako standard, a więc możliwość podłączania urządzeń przy włączonym komputerze i natychmiastowego z nich skorzystania.

Autor: Tomasz Leżoń / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości

Parlament Europejski przyjął przepisy, które mają zmniejszyć liczbę plastikowych opakowań. Zakaz obejmie między innymi foliowe opakowania na warzywa i owoce, jednorazowe kubki, saszetki na keczup, a nawet miniaturowe opakowania z szamponem czy żelem pod prysznic. Aby zmiany weszły w życie, muszą zostać zaakceptowane przez państwa członkowskie.

Bliski koniec warzyw w plastiku, foliówek, i keczupu w saszetkach. Unijne przepisy zostaną zaostrzone

Bliski koniec warzyw w plastiku, foliówek, i keczupu w saszetkach. Unijne przepisy zostaną zaostrzone

Źródło:
PAP

Orlen spisał na straty ogromne środki. To efekt wypłacenia około 400 milionów dolarów bez zabezpieczenia pośrednikom handlu ropą naftową przez poprzedni zarząd Orlen Trading Switzerland. Zaliczki przepadły, a surowiec nigdy nie dotarł do kraju. W środę do tej sytuacji odniósł się były premier Mateusz Morawiecki.

Orlen stracił ogromne pieniądze. Morawiecki komentuje

Orlen stracił ogromne pieniądze. Morawiecki komentuje

Źródło:
tvn24.pl

Narodowy Bank Polski zakończył 2023 rok ze stratą w wysokości 20,8 miliarda złotych. Takie informacje przekazał bank centralny w sprawozdaniu finansowym za ubiegły rok. Oznacza to, że państwowa kasa nie będzie zasilona przelewem z NBP.

NBP na dużym minusie. Nie będzie przelewu

NBP na dużym minusie. Nie będzie przelewu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Amerykański Senat przyjął przepisy, które mogą doprowadzić do zakazu w USA popularnej chińskiej aplikacji TikTok. Stanie się tak, jeżeli obecny właściciel ByteDance nie sprzeda ją podmiotowi niezwiązanemu z Państwem Środka. Prezydent USA Joe Biden może podpisać ustawę w tej sprawie w środę.

Sprzedaż albo zakaz. Niepewna przyszłość popularnej aplikacji

Sprzedaż albo zakaz. Niepewna przyszłość popularnej aplikacji

Źródło:
Reuters

Małgorzata Sadurska straciła kolejne stanowisko - pisze portal Onet. Tym razem umowę o pracę z byłą członkinią zarządu PZU zerwał Miejski Urząd Pracy w Lublinie, gdzie obejmowała stanowisko kierowniczki działu prawnego. W praktyce jednak od ponad 20 lat nie pracowała tam, bo przebywała na bezpłatnym urlopie. Urząd nie chciał odpowiedzieć na pytanie redakcji biznesowej tvn24.pl o przyczyny zwolnienia.

Milionerka "dobrej zmiany" traci kolejną pracę. Przez ponad 20 lat była pracownikiem na urlopie

Milionerka "dobrej zmiany" traci kolejną pracę. Przez ponad 20 lat była pracownikiem na urlopie

Aktualizacja:
Źródło:
Onet

Główny Inspektorat Sanitarny wydał w środę ostrzeżenie dotyczące wykrycia Escherichia coli wytwarzających toksynę Shiga (STEC) w tatarze wołowym. Zakażenie bakterią STEC może prowadzić do krwotocznego zapalenia okrężnicy lub znacznie rzadziej - bezkrwawej biegunki.

Ostrzeżenie przed tatarem. "Nie należy spożywać"

Ostrzeżenie przed tatarem. "Nie należy spożywać"

Źródło:
PAP

Przedsiębiorcy sceptycznie podchodzą do wprowadzenia krótszego tygodnia pracy. Aż 76 proc. firm biorących udział w badaniu Konfederacji Lewiatan nie popiera pomysłu wprowadzenia 4-dniowego tygodnia pracy. Największy sprzeciw wyrażają duże przedsiębiorstwa.

Przedsiębiorcy nie chcą 4-dniowego tygodnia pracy

Przedsiębiorcy nie chcą 4-dniowego tygodnia pracy

Źródło:
tvn24.pl

Główny Urząd Statystyczny (GUS) poinformował, że stopa bezrobocia w marcu wyniosła 5,3 procent. W urzędach pracy było zarejestrowanych 822,2 tysiąca osób.

Stopa bezrobocia w Polsce. Najnowsze dane

Stopa bezrobocia w Polsce. Najnowsze dane

Źródło:
PAP

Ruszyły prace terenowe w ramach procesu projektowania pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, która ma powstać w gminie Choczewo w województwie pomorskim. - Polska jest na dobrej drodze, aby jako pierwsza w regionie wybudować reaktor najnowszej generacji AP1000 - podkreślił ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Według spółki Polskie Elektrownie Jądrowe rozpoczęcie badań geologicznych "to jeden z ważniejszych kamieni milowych" umowy na projektowanie elektrowni.

Prace na obszarze przyszłej elektrowni w Polsce. "Historyczny dzień"

Prace na obszarze przyszłej elektrowni w Polsce. "Historyczny dzień"

Źródło:
tvn24.pl

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) Maciej Świrski nałożył w ostatnim czasie kary na TVN24 oraz TOK FM, które zostały wyegzekwowane od spółek pomimo wniesienia odwołania od decyzji przewodniczącego. "Nie może przewodniczący KRRiT, prezes Orlenu czy dowolny wójt lub burmistrz stawiać się w roli nadredaktora, mówiącego niezależnym redakcjom co wolno, a czego nie" - napisała w oświadczeniu Rada Wydawców Stowarzyszenia Gazet Lokalnych.

"Nie może stawiać się w roli nadredaktora"

"Nie może stawiać się w roli nadredaktora"

Źródło:
tvn24.pl

W Polsce w ostatnim losowaniu Eurojackpot padły dwie wygrane drugiego stopnia. Każda w wysokości ponad 15,3 miliona złotych. Totalizator Sportowy poinformował, w których miastach wysłano szczęśliwe kupony.

Wysokie wygrane w Eurojackpot w Polsce. Dwa miasta

Wysokie wygrane w Eurojackpot w Polsce. Dwa miasta

Źródło:
tvn24.pl

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Maciej Lasek poinformował, że trwa weryfikowanie prognozy ruchu lotniczego i możliwości obsługi pasażerów przez Lotnisko Chopina. - Sprawdzamy możliwości modernizacji tego lotniska i kwestie limitów środowiskowych - przekazał Lasek.

Lotnisko Chopina do weryfikacji

Lotnisko Chopina do weryfikacji

Źródło:
PAP

Banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe (SKOK-i) w marcu 2024 roku udzieliły 18,5 tysiąca kredytów mieszkaniowych, co oznacza wzrost o 87,3 procent rok do roku - wynika z danych Biura Informacji Kredytowej. Ponad jedną piątą stanowiły zobowiązania udzielone w ramach programu Bezpieczny kredyt 2 procent. Łączna kwota kredytów hipotecznych wyniosła niemal 7,7 miliarda złotych.

Nowe dane z banków. Analityk spodziewa się powtórki z historii

Nowe dane z banków. Analityk spodziewa się powtórki z historii

Źródło:
tvn24.pl

Ceny ropy naftowej na giełdzie w Nowym Yorku zwyżkują. Zdaniem inwestorów powodem jest spadek zapasów paliw w USA. Nie bez znaczenia pozostają również nowe sankcje nałożone na Iran.

Ceny ropy naftowej w górę

Ceny ropy naftowej w górę

Źródło:
PAP

We wtorek w Lotto po raz kolejny nie padła główna wygrana. W najbliższym losowaniu będzie można wygrać 10 milionów złotych. Oto wyniki Lotto oraz Lotto Plus z dnia 23 kwietnia 2024 roku.

Wyniki Lotto z 23 kwietnia 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 23 kwietnia 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Bez mrożenia cen prądu opłaty za energię mogą od lipca znacznie wzrosnąć. - Już teraz rachunki zjadają największą część naszych dochodów - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Jolanta, właścicielka kwiaciarni na warszawskim Mokotowie. Niepokoją się także zwykli klienci firm energetycznych, z których część już dostała wyższe zaliczki na energię na drugą połowę roku.

"Prąd nas wykończy". Co dalej z rachunkami za energię?

"Prąd nas wykończy". Co dalej z rachunkami za energię?

Źródło:
tvn24.pl

Unia Europejska chce nałożyć na producentów nowe obowiązki. Mają oni umożliwić tanią i szybką naprawę sprzętów po gwarancji, zapewnić dostęp do tanich części zamiennych czy przedłużyć ważność gwarancji w przypadku awarii sprzętu w trakcie jej trwania. Unia chce także ukrócić celowe postarzanie sprzętów.

Producentów sprzętu AGD czeka rewolucja

Producentów sprzętu AGD czeka rewolucja

Źródło:
PAP

Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego przy Komisji Nadzoru Finansowego przestrzega przed oszustami, którzy rozsyłają fałszywe SMS-y i podszywają się w nich pod Pocztę Polską. Wyłudzają dane oraz informacje o kartach płatniczych.

Uwaga na takie SMS-y

Uwaga na takie SMS-y

Źródło:
tvn24.pl

Rząd rekomenduje kontynuowanie prac nad projektem Koalicji Obywatelskiej zakładającym ujawnianie majątków małżonków najważniejszych osób pełniących funkcje publiczne. Chodzi o rodzinę między innymi prezydenta, premiera, ministrów, marszałków Sejmu i Senatu oraz posłów i senatorów.

Ujawnienie majątków małżonków polityków. Jest stanowisko rządu

Ujawnienie majątków małżonków polityków. Jest stanowisko rządu

Źródło:
tvn24.pl

Na granicy biedy żyje 13,7 procent Polaków - wynika z raportu Szlachetnej Paczki. Części osób nie stać na podstawowe zakupy, uregulowanie czynszu czy opłacenie rachunków za media. W raporcie zwrócono też uwagę na znaczne nierówności w obrębie - uważanych za bogate - miast.

"Tu bieda jest niewidzialna, mieszka w otoczeniu luksusowych sklepów". Alarmujący raport

"Tu bieda jest niewidzialna, mieszka w otoczeniu luksusowych sklepów". Alarmujący raport

Źródło:
PAP

Poseł Dariusz Joński (Koalicja Obywatelska) zapowiedział, że na czwartkowym posiedzeniu sejmowa Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej najprawdopodobniej zajmie się wnioskiem o postawienie Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu.

Wniosek o Trybunał Stanu dla Adama Glapińskiego. Zapowiedź w sprawie posiedzenia komisji

Wniosek o Trybunał Stanu dla Adama Glapińskiego. Zapowiedź w sprawie posiedzenia komisji

Źródło:
tvn24.pl

Tesla planuje zwolnić około 400 osób zatrudnionych w gigafabryce w Gruenheide w okolicach Berlina. To około 3 procent wszystkich pracowników tego zakładu. Tesla, której prezesem jest miliarder Elon Musk, ma nadzieję, że cięcia zostaną zrealizowane w ramach programu dobrowolnych odejść.

Gigant ogłasza zwolnienia w fabryce pod Berlinem. "Bardzo żałuję"

Gigant ogłasza zwolnienia w fabryce pod Berlinem. "Bardzo żałuję"

Źródło:
Reuters

PKO Bank Polski poinformował, że wprowadzi dodatkowe zabezpieczenie logowania do bankowości internetowej iPKO. Nowe rozwiązanie ma chronić konta klientów przed cyberprzestępcami. Aby skorzystać z dodatkowego zabezpieczenia, będzie trzeba je włączyć.

PKO BP wprowadzi nowe zabezpieczenie. Zmiany dla klientów

PKO BP wprowadzi nowe zabezpieczenie. Zmiany dla klientów

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Finansów w uwagach do projektu ustawy prądowej napisało, że bez zmiany szykowanej regulacji beneficjenci bonu energetycznego będą musieli dodatkowo zapłacić PIT od otrzymanego świadczenia. Wcześniej swoje zastrzeżenia do projektu zgłosiło także Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Można dostać nawet 1200 złotych. Co z podatkiem?

Można dostać nawet 1200 złotych. Co z podatkiem?

Źródło:
PAP

Konwersja WIBOR-u na WIRON stanęła pod znakiem zapytania. Trwa ponowna analiza wskaźników referencyjnych. Ostateczna decyzja ma zapaść w czerwcu. Niezależnie od niej WIBOR ma przestać być kwotowany z końcem 2027 roku. WIBOR wraz z marżą banku są składowymi oprocentowania kredytu.

W czerwcu kluczowa decyzja dla kredytobiorców

W czerwcu kluczowa decyzja dla kredytobiorców

Źródło:
PAP