Zdjęcia i posty w internecie. Pięć rzeczy, które musisz wiedzieć

Tech

Czym jest Big Data?tvn24bis.pl
wideo 2/4

Aż 93 procent internautów udostępnia swoje dane w sieci - wynika z badania firmy Kaspersky Lab. Niesie to za sobą nie tylko ryzyko ich utraty, ale również potencjalne problemy ze smartfonem, komputerem lub tabletem.

Udostępnianie informacji i zdjęć na portalach społecznościowych, takich jak Facebook czy Instagram, stało się dla wielu osób naturalną czynnością. Badanie firmy Kaspersky Lab pozwala rzucić nieco światła na to, jak dużo osobistych danych ludzie ujawniają publicznie.

1. Zasięg

Swoje dane udostępnia cyfrowo aż 93 proc. internautów. 70 proc. pokazuje zdjęcia i filmy swoich dzieci, 40 proc. - prywatne i poufne filmy oraz zdjęcia innych osób, 37 proc. - szczegóły dotyczące finansów i płatności, a 41 proc. - skany paszportu, prawa jazdy, dokumenty ubezpieczeniowe i inne informacje osobowe.

2. Utrata danych

Spośród osób, którzy udostępniają swoje dane, niemal połowa doświadczyła ich utraty na swoich smartfonach (47 proc.) i komputerach (52 proc.), a 20 proc. utraciło dane na tabletach. Jeśli chodzi o osoby, które nie udostępniają swoich danych w ogóle, dane utraciło niewielu z nich - 13 proc. dotyczyło smartfonów, 23 proc. komputerów, a 4 proc. tabletów.

Cyfrowe udostępnianie danych innym osobomKaspersky Lab

3. Działanie urządzeń

Osoby udostępniające swoje dane, narażają się na większe ryzyko związane z problemami w działaniu urządzeń. 37 proc. osób, które nie udostępniają informacji o sobie, przyznało, że miało problemy ze swoim smartfonem. Wynik ten wyniósł 71 proc. w przypadku osób, które udostępniły jakiekolwiek swoje dane.

Problemy te były związane z wyświetlaniem nachalnych reklam (51 proc.), przekierowaniami na inne strony (33 proc.), zmianą ustawień bez zgody właściciela (17 proc.) czy infekcjami szkodliwymi programami (14 proc.).

4. Przekazywanie innym

Internauci nie tylko dzielą się swoimi danymi, ale również urządzeniami, na których przechowywane są ich cenne informacje. Jedna osoba na dziesięć (10 proc.) udostępniła nieznajomej osobie swój PIN umożliwiający dostęp do urządzenia, natomiast jedna osoba na pięć (22 proc.) zostawiła swoje urządzenie, niezablokowane i bez nadzoru, wśród grupy ludzi. Co więcej, niemal jedna czwarta (23 proc.) przekazała swoje urządzenie innej osobie do tymczasowego użytku.

5. Co robią młodzi?

Skłonność do udostępniania innym osobom swoich prywatnych i poufnych zdjęć jest najbardziej powszechna wśród młodych ludzi - przyznaje się do tego 61 proc. osób w wieku 16-24 lata, podczas gdy dla osób powyżej 55 lat odsetek ten wynosi jedynie 38 proc.

Ankieta została przeprowadzona online wśród 16250 osób z 17 krajów na całym świecie.

Autor: tol/ms / Źródło: Kaspersky Lab Polska

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock