Tech

Bezpieczne hasło do konta. Częsta zmiana wcale nie jest najlepszym pomysłem

Tech

ShutterstockCzęsta zmiana haseł nie uchroni nas przed cyberprzestępcami

Zmiana hasła co kilka miesięcy nie sprawia, że chronione przez nie dane są bardziej bezpieczne. Efekt może być nawet odwrotny - pisze "Business Insider" powołując się na opinię Lorrie Cranor, głównego technologa Federalnej Komisji Handlu USA.

Każdy kto ma internetową skrzynkę pocztową, czy konto w portalu społecznościowym raz na jakiś czas zmienia hasło, aby chronić swoje dane. Dotąd królowało przekonanie, że właśnie częsta zmiana hasła zwiększa bezpieczeństwo.

Siła hasła

Zupełnie inne zdanie w tej kwestii ma Lorrie Cranor, główny technolog Federalnej Komisji Handlu USA. Jej zdaniem częsta zmiana hasła sprawia, że chronione przez nas dane osobowe są mniej bezpieczne. Uważa ona, że częsta zmiana haseł może być niekorzystna, bo po kilku zmianach spadnie ich jakość.

- Wielu użytkowników używa kilku haseł na zmianę lub dopisuje do nich nowe znaki tak, aby były łatwe do zapamiętania, a to wcale nie zwiększa bezpieczeństwa - uważa Lorrie Cranor.

Zdaniem ekspertki z FTC (Federal Trade Commission) częste zmiany haseł, które polegają na niewielkich zmianach, bądź używanie kilku kodów na zmianę wcale nie utrudni zadania internetowym przestępcom.

Popularne hasła

Mimo wielu ostrzeżeń ekspertów wciąż wielu użytkowników internetu szczególnie nie przykłada się do tworzenia mocnych haseł. Jak wynika z danych zebranych przez Splash Data najpopularniejszym hasłem w zeszłym roku okazało się "123456". Nieskomplikowany ciąg cyfr na pierwszym miejscu był również przed rokiem.

Na drugim miejscu znalazł się hasło "password", które oznacza po prostu "hasło", a więc jego odgadnięcie też nie byłoby skomplikowane. Na podium w tym roku wskoczyło też hasło "12345678".

Jakie hasła były najpopularniejsze w 2014 roku? Materiał TVN24 Biznes i Świat.

Najpopularniejsze hasła internetowe w 2014 roku
Najpopularniejsze hasła internetowe w 2014 rokuTVN24 BiS
Dołącz do nas na Snapchacietvn24

Autor: msz/gry / Źródło: Business Insider, tvn24bis.pl,

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości