Emerytura na urodziny. Guru branży internetowej podjął zaskakującą decyzję

Tech

Alibaba wchodzi na giełdę w USATVN24 Biznes i Świat
wideo 2/2

Jack Ma, współzałożyciel i prezes Alibaby, odejdzie w poniedziałek na emeryturę - informuje "New York Times". Jeden z najbogatszych Azjatów, którego majątek szacuje się na niemal 37 miliardów dolarów, chce skupić się na filantropii w dziedzinie edukacji.

Ma to jeden z najbardziej znanych chińskich liderów biznesu. W 1999 roku był jednym z założycieli Alibaby, która stała się jedną z największych na świecie firm z branży e-handlu. Spółka zatrudnia ponad 66 tysięcy pełnoetatowych pracowników, a jej wartość rynkowa wynosi około 420 mld dolarów.

Kultowa postać

W 2013 roku Ma zrezygnował z funkcji dyrektora naczelnego spółki. Od tamtej pory był przedstawicielem firmy na najważniejszych imprezach politycznych i biznesowych. Teraz postanowił odejść ze stanowiska prezesa. "New York Times" poinformował w piątek, że pozostanie jednak w spółce w charakterze mentora. Chociaż odejście Ma jest kamieniem milowym w historii spółki i końcem pewnej epoki to według analityków i specjalistów z branży jest mało prawdopodobne, aby jego zaangażowanie w spółce znacznie się zmieniło. Ma, który w poniedziałek skończy 54 lata jest nie tylko założycielem Alibaby, ale również jej duchowym przywódcą. W chińskim przemyśle internetowym jest postacią kultową i zawsze przyciąga ogromne zainteresowanie. Jego pojawieniu się na różnych imprezach często towarzyszą krzyki rozentuzjazmowanych fanów.

Do głównej siedziby firmy w Hangzhou często zaprasza międzynarodowych liderów. W ubiegłym roku spotkał się z prezydentem USA Donaldem Trumpem, który określił go jako "otwartego" i "inteligentnego".

Według magazynu "Forbes" Ma jest trzecim najbogatszym Chińczykiem, a jego majątek szacuje na 36,6 mld dolarów.

Autor: tol / Źródło: The Guardian

Źródło zdjęcia głównego: EPA