Twitter ma nowego szefa. Bo serwis nie zarabiał

Tech

The 5th Annual Crunchies Awards, 2011Jack Dorsey nowym szefem Twittera

Dick Costolo po niemal 5 latach zrezygnował z funkcji dyrektora wykonawczego (CEO) serwisu społecznościowego Twitter. Od 1 lipca popularnym na całym świecie mikroblogiem pokieruje jeden z jego założycieli Jack Dorsey.

O zmianach w kierownictwie Twittera poinformowano w czwartek wieczorem w poście na oficjalnym blogu serwisu oraz w komunikacie prasowym. Jak podkreślono Costolo pozostanie jednak członkiem zarządu serwisu.

Przez słabe wyniki

Jak podaje agencja AFP, przyczyną dymisji Costolo są rozczarowujące wyniki finansowe firmy. Według danych z kwietnia Twitter odnotował w pierwszym kwartale br. stratę netto w wysokości ponad 162 mln dolarów.

Nowy szef serwisu w oświadczeniu podkreślił, że "przyszłość należy do Twittera w dużej mierze dzięki poświęceniu i wizji Dicka Castolo". 38-letni Dorsey będzie kierował Twitterem do czasu znalezienie nowego dyrektora wykonawczego.

Costolo dołączył do zespołu popularnego mikrobloga we wrześniu 2009 roku, dwa lata po tym jak sprzedał Google'owi firmę FeedBurner. W październiku 2010 roku został dyrektorem generalnym w miejsce Evana Williamsa, jednego ze współzałożycieli serwisu.

Popularność bez zysku

Twitter powstał w 2006 roku i zyskał ogromną popularność na całym świecie. Wspólnie z Dorseyem i Williamsem założył go Biz Stone, który obecnie pełni funkcję dyrektora kreatywnego serwisu. 7 listopada 2013 Twitter zadebiutował na giełdach Wall Street.

Twitter jest chętnie wykorzystywany przez osoby publiczne, w tym m.in. przez polityków, celebrytów, czy dziennikarzy. Swoje profile na Twitterze mają także instytucje państwowe, firmy, gazety, ośrodki naukowe i medyczne itp. Swoje konto w serwisie posiadają m.in. prezydent USA Barack Obama i papież Franciszek.

Autor: /gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: The 5th Annual Crunchies Awards, 2011