Użytkownicy "wystawieni na ataki". Aktualizacja systemu pod ostrzałem

Tech

Piotr Niemczyk o atakach hakerówTVN24 BiS
wideo 2/3

Wyłączenie Bluetooth i Wi-Fi z poziomu centrum kontroli iOS 11 nie ogranicza działania tych funkcji, a jedynie przerywa aktywne połączenia z siecią i urządzeniami. Może to wystawiać nieświadomych użytkowników na ataki - wskazują eksperci.

Zgodnie z dokumentacją Apple zmiana w funkcjonalności ma pozwalać na utrzymanie działania kompatybilnych produktów i usług Apple, takich jak AirDrop, AirPlay, Apple Pencil, Apple Watch i funkcji lokalizacyjnych. Dodatkowo iOS reaktywuje pozornie wyłączone w centrum kontroli połączenia Bluetooth i Wi-Fi codziennie o godzinie 5 czasu miejscowego.

Eksperci ostrzegają

Eksperci cytowani przez serwis "Motherboard" nazywają zmiany wprowadzone przez Apple "niewygodnymi" i "głupimi".

Ich zdaniem, nieświadomi użytkownicy mogą być przekonani, że wyłączyli łączność bezprzewodową, a przy tym pozostawać podatni na ataki. Technologię Bluetooth uważa się za jedną głównych luk w bezpieczeństwie sprzętu. Zaledwie przed tygodniem został wykryty nowy zespół podatności niektórych systemów (innych niż iOS), pozwalający hakerom na zdalne przejmowanie kontroli nad urządzeniami. Ciągła aktywność funkcji Bluetooth i Wi-Fi nie tylko wystawia użytkowników na ataki, lecz również zwiększa zużycie prądu i przyśpiesza rozładowanie urządzenia. Aby skutecznie wyłączyć połączenia bezprzewodowe w iOS 11, użytkownik iPhone'a musi otworzyć aplikację Ustawienia i wprowadzić zmianę z jej poziomu.

Autor: mb/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock