Internetowe balony wkrótce w Indiach. Google negocjuje

Tech

GoogleAlphabet omawia z Indiami wprowadzenie tam programu "Project Loon" - balonów z Internetem

Alphabet, czyli firma należąca do Google'a, negocjuje z władzami Indii ws. projektu wykorzystania balonów stratosferycznych do zapewnienia dostępu do Internetu dla mieszkańców obszarów o słabej infrastrukturze telekomunikacyjnej - informuje "Wall Street Journal".

Amerykański dziennik podkreśla, że świadczy to o dużym zainteresowaniu amerykańskich firm technologicznych tamtejszym rynkiem. Podobne plany ma m.in. Facebook, który chce dostarczać internet przy pomocy samolotów bezzałogowych.

Balony z Internetem

Projekt Loon zakłada utworzenie sieci balonów stratosferycznych (stratosfera to warstwa atmosfery ziemskiej, znajdująca się na wysokości od 10–18 km do 45–50 km), które stanowiłyby rodzaj "latających wież telekomunikacyjnych".

Koncern podkreśla, że głównym celem tego przedsięwzięcia jest zapewnienie dostępu do Internetu dla osób, które do tej pory były go pozbawione ze względu na braki w lokalnej infrastrukturze telekomunikacyjnej. Informacje o negocjacjach w tej sprawie potwierdziły "WSJ" indyjskie władze, a także przedstawiciele amerykańskiego koncernu.

Indonezja i Sri Lanka już są "na tak"

W zeszłym tygodniu Alphabet zapowiadał, że w 2016 roku planuje przeprowadzić testy tego rozwiązania w Indonezji. Odbywać się one mają przy współpracy trzech lokalnych dostawców usług telekomunikacyjnych. Podobne badania są też planowane na Sri Lance.

"WSJ" zwraca uwagę, że setki milionów osób w Indiach i Indonezji do tej pory miały dostępu do Internetu. W związku z tym stanowią dla koncernów nowy rynek, na którym mogą one oferować swoje technologie i rozwiązania. Dziennik przypomina dane Banku Światowego, z których wynika, że zaledwie 18 proc. ludności Indii ma dostęp do Internetu; populacja tego kraju jest szacowana na ponad 1,2 mld ludzi. W liczącej 250 mln ludzi Indonezji dostęp do światowej sieci ma 17 proc. mieszkańców.

Autor: ag / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Google