Czy boisz się hakerów? Pierwszy taki indeks

Tech

Shutterstock/Kasperky Tylko jeden na pięciu użytkowników uważa, że jest zagrożony w sieci

Tylko jeden na pięciu użytkowników (21 proc.) uważa, że jest zagrożony online - wynika z globalnego indeksu Kaspersky Cybersecurity Index. O swoim bezpieczeństwie w internecie najmocniej przekonani są Francuzi oraz Australijczycy.

Indeks cyberbezpieczeństwa powstał w oparciu o szczegółowe badanie przeprowadzone w sierpniu 2016 roku w 21 krajach na całym świecie. Wśród znalazły się m.in. Niemcy, Francja, Stany Zjednoczone, Chiny, Indie, Wielka Brytania, Hiszpania oraz Rosja. Na liście zabrakło Polski.

Wyniki

Z danych tych wynika, że średnio tylko jeden na pięciu użytkowników (21 proc.) uważa, że jest zagrożony online. Najwięcej wśród obywateli Kolumbii (48 proc.) oraz Meksyku (40 proc.).

Na drugim biegunie znajdują się Francja (13 proc.), Australia (16 proc.), Niemcy i Rosja (po 17 proc.).

Jednocześnie niemal jedna trzecia użytkowników (29 proc.) padła ofiarą ataków cyberprzestępczych. Jak wynika z danych, najwięcej w Wietnamie (66 proc.), Indonezja (58 proc.), Indie (53 proc.). Wśród ofiar hakerów, 8 proc. doświadczyło kradzieży swojego konta, a 22 proc. - infekcji urządzenia przy użyciu szkodliwego oprogramowania - czytamy.

Jednak tylko 60 proc. użytkowników zainstalowało rozwiązania bezpieczeństwa na wszystkich urządzeniach, które wykorzystują w celu uzyskiwania dostępu do internetu. Najmocniej o swoje bezpieczeństwo dbają Chińczycy (72 proc.), Czesi (65 proc.), RPA (64 proc.), Brazylia (62 proc.).

Cyberzagrożenia

Jak wskazują autorzy badania, wskaźnik ten pokazuje, że obecnie wielu użytkowników nie docenia wagi problemu cyberzagrożeń, nawet po tym, jak doświadczą go na własnej skórze. Taka postawa z pewnością nie wpływa pozytywnie na ich bezpieczeństwo.

"Stworzyliśmy nasz indeks, aby zwrócić uwagę wszystkich na kwestię cyberbezpieczeństwa. Uważamy, że obecnie wielu użytkowników nie spodziewa się, że problem cyberzagrożeń dotknie ich bezpośrednio, dlatego nie instalują na swoich urządzeniach rozwiązań bezpieczeństwa i zachowują się nierozważnie online - wskazuje cytowany w komunikacie Andriej Mochola, dyrektor odpowiedzialny za rozwiązania dla konsumentów, Kaspersky Lab.

Zobacz jak zabezpieczyć się przed potencjalnym atakiem hakerów (26.04.2016):

Masowy atak hakerów na klientów banki. Zobacz, jak się zabezpieczyćTVN24 BiS

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/Kasperky