Inteligentna dzielnica powstaje w Helsinkach. "Mieszkanie tu jest jak eksperyment"

Tech


W Helsinkach powstaje eksperymentalna dzielnica. Kalasatama to projekt inteligentnego miasta. - Mieszkanie tutaj ma wiele plusów. Lubię testować różne rozwiązania. Zautomatyzowane mieszkanie pozwala mi na sterowanie różnymi urządzeniami z poziomu smartfona. Mogę włączać i wyłączać czajnik oraz sterować światłem. Kontroluję też wielkość zużycia wody. Wiem, ile czego zużywam. Mogę to oddzielnie monitorować. To zmienia moje nawyki - mówi Maria Kulse, która mieszka w Kalasatamie od trzech miesięcy.

- To pierwsze miejsce w Finlandii, gdzie na tak wielką skalę zastosowane zostaną inteligentne sieci elektroenergetyczne oraz systemy pomiarowe. Stosujemy tu też zupełnie nowy paradygmat tworzenia miast. Jednym z założeń jest to, że mieszkania odgrywają ważną rolę w kształtowaniu nowych dzielnic - opowiada z kolei Veera Mustonen, szefowa projektu Smart Kalasatama.

Prywatni inwestorzy zainwestowali w Kalasatamę 5 mld euro. Kolejne 600 mln wyłożyły Helsinki. Do 2030 roku w Kalasatamie osiedli się 20 tys. osób.

Autor: mn / Źródło: Bloomberg/x-news