10-latek zhakował Instagram. W nagrodę dostał 10 tys. dolarów

Tech

ShuuterstockInstagram musiał naprawić lukę w bezpieczeństwie

Jest jeszcze zbyt młody, aby móc oficjalnie założyć profil na Instagramie, a już znalazł lukę w zabezpieczeniach popularnej aplikacji. Dzięki niej mógł usuwać komentarze na profilu np. Justina Biebera. 10-latek z Finlandii dostał 10 tys. dolarów od Instagrama (który należy do Facebooka) w nagrodę za poinformowanie o błędzie.

Jani znalazł lukę, która pozwalała mu na usuwanie komentarzy pod zdjęciami. Zdradził, że udało mu się usunąć je na profilach nie tylko zwykłych użytkowników, ale i gwiazd. Jak choćby Justina Biebera.

Chłopiec nie zachował jednak tych informacji tylko dla siebie i zaraz po znalezieniu błędu, postanowił wysłać maila do Facebooka z prośbą o jej naprawienie. W zamian za tę informację koncern postanowił nagrodzić Fina 10 tys. dolarów.

Ojciec zaskoczony

To nie pierwszy raz, kiedy Jani znalazł lukę w zabezpieczeniach mediów społecznościowych. To odkrycie jest jednak jego największym i pierwszym za które otrzymał nagrodę pieniężną. Chłopiec zdradził, że zamierza przeznaczyć te środki na zakup nowego roweru, sprzętu do gry w piłkę i komputerów dla swoich braci.

Jani i jego brat bliźniak rozpoczęli rozwijanie swoich umiejętności technicznych od kodowania gier. - Wtedy zainteresowałem się bezpieczeństwem i zacząłem oglądać filmy na YouTube - powiedział chłopiec w rozmowie z "Iltalehti".

Ojciec chłopców nie ukrywał swojego zaskoczenia tak zaawansowanymi umiejętnościami i był w szoku, kiedy dowiedział się, że Jani zdołał włamać się do Instagrama. - Byłem bardzo zaskoczony, że Jani nauczył się tak dużo - przyznał Marko, ojciec 10-latka w rozmowie z fińską gazetą.

O aplikacji

Instagram, to aplikacja dostępna na systemy operacyjne Windows Phone, iOS oraz Android, która umożliwia użytkownikom edycję zdjęć i filmów, stosowanie do nich filtrów cyfrowych oraz udostępnianie ich w różnych serwisach społecznościowych.

W kwietniu 2012 roku serwis został zakupiony przez Facebook za około 1 mld dolarów.

"Wampirzy" jeż gwiazdą Instagrama:

Autor: mb / Źródło: The Telegraph, BBC

Źródło zdjęcia głównego: Shuuterstock