Polacy wybierają smartfony. Trzech liderów

Tech

Smartfony przeszkadzają w życiu rodzinnymTVN24 BiS
wideo 2/3

W pierwszym kwartale 2017 roku sprzedano w Polsce ponad 2 mln smartfonów, co oznacza wzrost o 10 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym - informuje w piątek firma IDC. Większość inteligentnych telefonów sprzedanych w tym okresie to urządzenia z Androidem.

Smartfony z androidem stanowiły aż 89 proc. rynku. Drugie miejsce zajął iOS firmy Apple, który osiągnął prawie 11 proc. sprzedanych urządzeń. Udział pozostałych systemów operacyjnych był symboliczny - podkreśla IDC.

System operacyjny

Jak zauważa firma, w pierwszym kwartale bieżącego roku Microsoft zakończył dostawy smartfonów Lumia, stąd na rynku pozostały tylko dwa systemy - Android i iOS.

- W efekcie Android zwiększył swój udział w rynku o 6 punktów procentowych w porównaniu do pierwszego kwartału 2016 – zwraca uwagę pracownik IDC Marek Kujda.

Firma podkreśla, że pomimo różnych zmian liderzy na polskim rynku pozostali ci sami, i nadal numerem jeden pod względem sprzedaży telefonów zarówno w ujęciu ilościowym jak i wartościowym był Samsung, z udziałem około 30 proc. Natomiast numerem dwa w ujęciu ilościowym był Huawei, a w ujęciu wartościowym Apple. Udział polskich marek smartfonów w 1 kwartale 2017 wyniósł ok. 3 proc. w ujęciu ilościowym - wylicza IDC.

- Mimo wprowadzenia na rynek nowych modeli flagowych urządzeń, zdecydowaną większość sprzedaży – blisko 60 proc. - stanowiły modele tańsze kosztujące między 350 a 850 złotych - dodaje Kujda.

Ekran ma znaczenie

- Stale rośnie też sprzedaż urządzeń o przekątnej ekranu między 5 a 6 cali. W pierwszym kwartale 2017 roku stanowiły one 80 proc. wszystkich smartfonów, podczas gdy rok wcześniej jedynie 60 proc. - dodał ekspert IDC.

IDC prognozuje, że w 2017 roku sprzedaż smartfonów wyniesie około 8,5 mln sztuk, a urządzenia z technologią LTE będą stanowiły 90 proc. smartfonów sprzedanych w bieżącym roku.

Autor: MS / Źródło: PAP