Superkomputer dostępny dla wszystkich. Prognozę pogody poznasz w ciągu sekundy

Tech

ShutterstockIBM udostępnia swoje procesory kwantowe

IBM za pomocą internetu przekazał do publicznego użytku swój funkcjonujący procesor kwantowy - podaje BBC. Przykładowo, do wyliczeń prognozy pogody używa się dziś tradycyjnych procesorów. Wykorzystanie procesorów kwantowych pomoże nam to zrobić łatwiej, szybciej i dokładniej.

Informatyka kwantowa jest postrzegana jako ewolucja technologii komputerowej, która może dokonać znacznie szybszych kalkulacji niż dzisiejsze maszyny.

"Mały krok"

Jak pisze BBC, choć ta technologia wciąż raczkuje, to jest "małym krokiem" w kierunku użytecznych komputerów kwantowych. Tradycyjne komputery przetwarzają swoje wszystkie informacji używając systemu binarnego, czyli bitów. Przechowywane są one w małych tranzystorach, które mogą być albo włączone albo wyłączone. Interpretuje się to jako wartości "1" lub "0". Przewaga informatyki kwantowej nad tradycyjną polega na tzw. superpozycji. Umożliwia ona bitom kwantowym, czyli tzw. "kubitom", przyjmować wartości: 1, 0 lub obydwie równocześnie.

Kto na tym skorzysta?

Czym są procesory kwantowe i kto może zrobić z nich użytek?

- W dużym skrócie procesory kwantowe umożliwiają pracę na większej ilości, bardziej skomplikowanych danych - tłumaczy dr Maciej Cytowski z Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego. - To się przedkłada na większą moc obliczeniową, a co za tym idzie na szybszą pracę komputera - mówi. Jak wyjaśnia dr Cytowski w rozmowie z tvn24bis.pl, dzisiaj na udostępnieniu procesorów przez IBM skorzystać mogą głównie uniwersytety i specjaliści, którzy takimi systemami interesowali się od dawna. W przyszłości jednak z pewnością będzie to miało znaczenie także dla tzw. domowych użytkowników, którzy będą mogli się cieszyć szybciej pracującymi komputerami.

Do wyliczeń prognozy pogody używa się dziś tradycyjnych procesorów. Wyobraźmy sobie np., że wykorzystanie procesorów kwantowych pomoże nam to zrobić łatwiej, szybciej i dokładniej. Ma to również znaczenie dla rozwoju kryptografii oraz szyfrowania, ale i odszyfrowywania danych. Jak zaznacza wykładowca UW, to dość ważny krok ze strony IBM, ponieważ badania nad procesorami kwantowymi to jeden z najistotniejszych kierunków we współczesnej informatyce. Grono odbiorców, którzy skorzystają na wolnym dostępie jest ograniczone także z tego względu, że wciąż mamy do czynienia z wersją testową takich procesorów.

Przewaga nad klasyką

Badacze wierzą, że ta kluczowa różnica może przyczynić się do powstania urządzeń o potężnej mocy obliczeniowej, która przekracza możliwości klasycznych komputerów.

Procesor kwantowy IBM znajduje się w TJ Watson Research Centre w Nowym Jorku. Procesory kwantowe są delikatne, toteż są przechowywane w bardzo niskich temperaturach w krioegenicznej chłodnicy. IBM ma nadzieję, że w przyszłej dekadzie procesory będą 20 razy bardziej wydajne. Ostatecznym celem jest stworzenie maszyny, którą IBM nazywa "uniwersalnym" komputerem kwantowym - użyje on ponad 100 tys. kubitów.

Jak uzyskać dostęp?

Ludzie, którzy chcą uzyskać dostęp do procesorów muszą wysłać prośbę o zaproszenie za pośrednictwem strony internetowej. Tam należy wypełnić szczegółowe dane dotyczące instytucji użytkownika oraz poziomu zaawansowania informatycznego. Rzecznik IBM przyznał, że firma zdecydowała się udostępnić swoje zasoby, aby zapobiec botom, które mogłyby sparaliżować system. Dodał, że każdy może uzyskać akces bez względu na doświadczenie. - IBM zrobił mały, ale bardzo znaczący krok w kierunku użytecznych komputerów kwantowych - twierdzi Chris For, profesor elektroniki kwantowej na Uniwersytecie Cambridge. - Będzie on użyteczny tylko dla ekspertów, którzy wiedzą co robią, jednak pomysł polega na tym, aby zwrócić ogólną uwagę na informatykę kwantową i zainteresować większą liczbę ludzi tym, jak fizyka kształtuje nową formę informatyki - mówi.

Wątpliwości i zagrożenia

Informatyka kwantowa rodzi wątpliwości w zakresie bezpieczeństwa. Może się bowiem okazać, że łatwo złamać istniejące metody szyfrowania.

Dotychczasowe standardy bezpieczeństwa opierają się na ekstremalnie złożonym szyfrowaniu, z którym informatyka kwantowa może sobie poradzić.

Autor: ag/gry / Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock