Stworzono najpotężniejszy komputer na świecie. "Bierzemy udział w wyścigu"

Tech

Oto najszybsze superkomputery na świecietvn24bis
wideo 2/4

Firma IBM poinformowała, że we współpracy z NVIDIA stworzyła Summit - najpotężniejszy komputer na świecie. Jak informuje BBC, może on wykonywać 200 tysięcy trylionów operacji na sekundę i wydajnością przewyższa chiński superkomputer Sunway Taihu Light.

Summit ma być wykorzystywany przede wszystkim w badaniach z dziedzin astrofizyki, onkologii i biologii systemowej.

Wysoki koszt

Summit składa się z 4608 serwerów i wyposażony jest w ponad 10 petabajtów (PB) pamięci operacyjnej RAM. Jego budowa kosztowała około 200 mln dolarów. Nowy superkomputer ma być zlokalizowany w Tennessee w państwowym laboratorium Oak Ridge. Według dyrektora instytucji Thomasa Zakarii Summit już podczas budowy wykonywał zadania obliczeniowe z zakresu genetyki.

- Już podczas swojej budowy Summit wykonywał obliczenia. Można to porównać do sytuacji, w której kierowca rajdowy bierze udział w wyścigu podczas wymiany opon w bolidzie - powiedział Zakaria.

Zastąpił Titana

BBC informuje, że Stany Zjednoczone posiadają obecnie 143 z 500 superkomputerów świata. Dla porównania, Chiny w swoim arsenale mają 202 maszyny.

Najpotężniejszym amerykańskim superkomputerem był do tej pory Titan, który na liście wszystkich supermaszyn zajmował piąte miejsce. - Jesteśmy świadomi, że bierzemy udział w wyścigu. Jest dla nas bardzo istotne, kto w nim zwycięży - powiedział minister energetyki USA Rick Perry podczas ceremonii prezentacji nowego superkomputera.

Autor: msz//dap / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: olcf.ornl.gov