IBM przejmie Red Hat. "Największy zakup w historii"

Tech

Oto najszybsze superkomputery na świecietvn24bis
wideo 2/2

IBM poinformował, że przejmie amerykańską firmę Red Hat za 34 miliardy dolarów, wraz z długami. Według Reutersa, to największy zakup w historii przedsiębiorstwa z Nowego Jorku.

IBM, którego kapitalizacja rynkowa wynosi 114 miliardów dolarów, zapłaci 190 dolarów za akcję. To o 63 procent więcej niż wynosił kurs akcji Red Hat na zamknięciu piątkowych notowań w USA.

IBM przejmie Red Hat

Założona w 1993 roku firma Red Hat specjalizuje się w systemach operacyjnych Linux, najpopularniejszym oprogramowaniu typu open source, opracowanym jako alternatywa dla systemów dostarczanych przez Microsoft.

Jest także jedną z niewielu firm w branży usług w chmurze, która notuje wzrost przychodów.

IBM ma nadzieję, że transakcja pomoże mu dogonić takich gigantów jak Amazon, Alphabet i Microsoft w szybko rozwijającym się biznesie usług w chmurze.

Jednocześnie agencja Reutera wskazała, że akcje IBM straciły prawie jedną trzecią swojej wartości w ciągu ostatnich pięciu lat, podczas gdy akcje Red Hat w tym samym okresie wzrosły o 170 procent.

IBM został założony w 1911 roku i w branży technologicznej jest znany pod nazwą "Big Blue". Nazwa nawiązuje to niegdyś wszechobecnych niebieskich komputerów.

Autor: mb / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock