Ponad 500 km w 35 minut. Polski akcent w wielkim projekcie

Tech


Hyperloop One na pustyni w Nevadzie pokazał, co potrafi i w dwie sekundy rozpędził się do 200 km/h. A to dopiero początek, bo twórcy obiecują, że będzie pędził z szybkością 1000 km/h. Pierwszy test pokazał, że innowacyjny pomysł miliardera Elona Muska, to nie tylko marzenia, ale rzeczywistość, w której swój udział mają także Polacy. Materiał "Faktów" TVN.

Pierwszy test systemu Hyperloop może nie wyglądał imponująco, ale udowodnił, że nowy, futurystyczny środek transportu, to nie tylko kolejny szalony pomysł miliardera Elona Muska. - Przetestowaliśmy dziś system napędu. Wszystko zadziałało doskonale - podkreśla Rob Lloyd, dyrektor wykonawczy firmy "Hyperloop One".

Testowe sanki w dwie sekundy udało się rozpędzić do niemal 200 km/h.

Kolejna chętnych

Docelowo Hyperloop One ma działać według następującego mechanizmu. Kapsuły z pasażerami lub ładunkiem będą przemieszczać się, unosząc się na poduszce magnetycznej w specjalnym tunelu z obniżonym ciśnieniem. Dzięki temu mają rozwijać zawrotną prędkość 1200 km/h.

- Jestem bardzo podekscytowany i dumny z naszego zespołu. Nie mogę się już doczekać kolejnego testu - mówi Brogan Bambrogan, dyrektor ds. technologicznych w firmie "Hyperloop One".

Pierwsza linia Hyperloop ma połączyć Los Angeles z San Francisco. Podróż na liczącej 550 km trasie ma trwać 35 minut. Zainteresowane budową są już m.in. Chiny i Słowacja, która chce skrócić podróż z Bratysławy do Wiednia do zaledwie 8 minut.

- Za 5 lat będziemy mogli przewozić pierwszych pasażerów i towary - zapowiada Rob Lloyd.

Polski akcent

Ale na razie prace nad projektem wciąż trwają. Nie wiadomo np., jaki będzie ostateczny wygląd kapsuł. W międzynarodowym konkursie aż do ścisłego finału dotarł zespół z Łodzi.

- Poczuliśmy się bardzo docenieni, ponieważ człowiek, który jest właściwie za to odpowiedzialny technicznie, docenił nas. Stwierdził, że to, co zrobiliśmy, ma wartość i nasza cała praca, mimo że nie wygraliśmy konkursu, była dobra - mówi Amadeusz Bathelt z Hyperlodz Team.

Kiedy 3 lata temu Elon Musk przedstawiał projekt Hyperloop, potraktowano to jako czysto fantastyczną koncepcję, ale podobnie odbierano jego wcześniejsze pomysły. Dziś Tesla wręcz nie nadąża z realizacją zamówień, a SpaceX udowodniła, że rakiety mogą lądować na Marsie i planuje w najbliższym czasie wysłanie tam ludzi.

ZOBACZ CAŁE WYDANIE PIĄTKOWYCH "FAKTÓW" TVN

Autor: mb/gry / Źródło: tvn24