Z Warszawy do Wrocławia w 20 minut. Projekt Polaków bliżej realizacji

Hyperloop może rozwinąć się także w Polsce
Hyperloop może rozwinąć się także w Polsce
TVN
TVNHyperloop może rozwinąć się także w Polsce

Hyper Poland został jednym z 35 półfinalistów konkursu Global Challenge, w którym ma zostać wybrana prawdopodobna lokalizacja linii superszybkiej kolei. Projekt przedstawiony przez Polaków zakłada budowę Hyperloopa z Warszawy do Wrocławia. Podróż między tymi miastami trwałaby zaledwie kilkanaście minut.

O TYM, CZYM JEST HYPERLOOP WIĘCEJ PRZECZYTASZ TUTAJ.

Duże wyróżnienie

Osiągnięcie zespołu Hyper Poland to spory sukces. Do konkursu Global Challenge organizowanego przez Hyperloop One zgłosiło się bowiem aż 2,6 tys. zespołów z całego świata.

Teraz w grze pozostało 35 półfinalistów z 27 krajów ze wszystkich kontynentów oprócz Antarktydy. Jedenaście zespołów pochodzi z USA, pięć z Indii, a cztery z Wielkiej Brytanii.

"Zaproponowana trasa Warszawa-Wrocław została uznana za obszar zainteresowania" - poinformował zespół Hyper Poland na Facebooku. W jego skład wchodzą studenci z Politechniki Warszawskiej, Politechniki Wrocławskiej oraz firm projektowych.

Polacy przekonują, że w swoim projekcie zaproponował rozwiązania technicznie, które wyróżniają go na tle konkurencyjnych zespołów. "Udało nam się rozwiązać wiele problemów, które stanowiły barierę techniczną do powstania Hyperloop'a. Nasz pojazd może być szybszy i zużywać mniej energii od konkurencyjnych rozwiązań" - czytamy na stronie internetowej Hyper Poland.

Półfinaliści zaprezentują swoje projekty 28 lutego w Delhi, 6 kwietnia w Waszyngtonie i 27 kwietnia w Londynie. Wybór najlepszego projektu ma zostać ogłoszony w maju.

Transport przyszłości

Hyperloop to wizja Elona Muska, która ma zrewolucjonizować transport. Podróż nim ma odbywać się wewnątrz stalowych kapsuł poruszających się z prędkością ponad 1200 km/h (podróż z Warszawy do Wrocławia trwałaby więc ok. 20 minut).

W dużym uproszczeniu Hyperloop ma stanowić połączenie samolotu Concorde, działa elektromagnetycznego (railgun) ze stołem do air hokeja. Kapsuły mają być wystrzeliwane za pomocą sprężonego powietrza w specjalnej rurze, w której ma panować minimalne ciśnienie, co zmniejszy opory.

Autor: tol/gry / Źródło: Tech Crunch

Źródło zdjęcia głównego: Hyper Poland

Pozostałe wiadomości