Rewolucja w przestworzach. Dzięki tym maszynom latanie ma być o niebo tańsze

Tech

Hybrydowe samoloty Mat prasowe
wideo 2/5

Szybciej i taniej - tak już wkrótce mogą podróżować pasażerowie małych samolotów. Ma tak się stać dzięki pomysłowi amerykańskiej firmy Zunum Aero, która pracuje nad projektem maszyn hybrydowych. To rozwiązanie podobne do tego, które dziś stosowane jest przez producentów samochodów. Startup pozyskał właśnie potężne wsparcie w postaci nawiązania współpracy z firmami JetBlue i Boeing.

Amerykańskie koncerny lotnicze, Boeing i JetBlue ujawniły w ubiegłym tygodniu, że zainwestowały w startup firmy Zunum Aero. Kwota transakcji nie została ujawniona. Projekt zakłada produkcję samolotów o alternatywnym systemie napędowym. Cel miałby być osiągnięty przez zastosowanie silników elektrycznych, wspieranych tradycyjnymi - spalinowymi.

Hybrydowe - według projektu - będą mogły pomieścić od 10 do 50 pasażerów. W pierwotnym założeniu sieć obsługiwałaby kilka tysięcy regionalnych portów lotniczych w Stanach Zjednoczonych. Jak zapewnia firma, czas i koszt podróży zmniejszyłby się znacząco wobec dotychczasowo oferowanych na rynku.

Ekspresowa podróż

Według twórców tej technologii, czas odbywanej podróży zmniejszyłby się średnio o 40 proc.

Przykładowo rejs z Bostonu do Waszyngtonu - dotychczas trwający około 1,5 godziny - skróciłby się do 45 minut.

To wszystko powinno zmniejszyć koszty operacyjne o nawet 80 procent. A to może mieć bezpośrednie przełożenie na ceny biletów, które powinny być o wiele tańsze.

Twórcy technologi chcą odbyć pierwszy lot testowy już za rok, a pierwszy certyfikat pozwalający na komercyjne wykorzystanie maszyny pozyskać w 2020 roku (certyfikat Federal Aviation Administration).

Firma Zunum Aero z siedzibą w Kirkland funkcjonuje na rynku od 3 lat.

Autor: kp//gry / Źródło: Mail Online / Fortune

Źródło zdjęcia głównego: zunum.aero