Kolejny gigant pokazał składanego smartfona

Tech


Chiński koncern Huawei pokazał w Barcelonie Mate X - swój pierwszy smartfon ze składanym ekranem. Tego typu urządzenia to nowe pole bitwy technologicznych gigantów. Kilka dni temu podobny telefon zaprezentował południowokoreański Samsung.

Chińczycy pokazali swój najnowszy produkt na targach Mobile World Congress 2019 w Barcelonie. To najważniejsza impreza branży, gdzie prezentują się wszyscy najważniejsi gracze na rynku.

Huawei umieścił rozkładany ekran na zewnętrznej stronie urządzenia. W ten sposób po złożeniu smartfona wyświetlacz znajduje się po obu jego stronach. Po rozłożeniu ekran ma 8 cali, natomiast po zamknięciu większy ma 6,6 cala, a mniejszy 6,38 cala. W sumie mamy więc do dyspozycji aż trzy wyświetlacze.

Cena powala

Po zamknięciu telefon ma zaledwie 11 milimetrów grubości, a po otwarciu - 5,4 milimetra. Za płynne zginanie urządzenia odpowiedzialny jest zawias, którego producent nazwał Falcon Wing Design. Konstrukcja ma zapewnić, że ekran nie będzie się nadmiernie rozciągał podczas składania lub "wybrzuszał" podczas rozkładania.

Mate X wyposażony jest w procesor Kirin 980 oraz aparat składający się z trzech obiektywów. Do urządzenia można włożyć dwie karty SIM 5G.

Cena? Zwala z nóg. Smartfon z 8 GB RAM-u oraz 512 GB pamięci kosztuje 2299 euro czyli niemal 10 tysięcy złotych. Sprzedaż ma ruszyć w połowie roku. Na razie nie ujawniono więcej szczegółów. Producent nie pozwolił również na zabawę swoim nowym "dzieckiem"; wszystkie cztery eksponowane egzemplarze ustawiono za grubą szybą.

Nie tylko Huawei

Składane smartfony to w ostatnim czasie gorący temat. W ubiegłym tygodniu takie urządzenie zaprezentował lider globalnego rynku - Samsung. Galaxy Fold wyposażono w dwa wyświetlacze - mniejszy, zewnętrzny 4,6-calowy wykorzystywany w trybie telefonu, oraz stosowany w trybie tabletu wewnętrzny 7,3-calowy.

Urządzenie trafi do sprzedaży w Europie 3 maja. Jego ceny mają się zaczynać od 2 tysięcy euro, czyli równowartość 8,6 tysiąca złotych.

Składanego smartfona pokazała też wcześniej chińska firma Royole (nie wiadomo jednak, kiedy trafi na rynek). Prace nad składanym telefonem w styczniu tego roku potwierdziło również chińskie Xiaomi.

Autor: tol / Źródło: BBC