Hewlett-Packard chce wejść w Wi-Fi. Za 3 mld dolarów kupi Arubę

Tech

włodi/CC BY SA98f57488-bfb6-11e3-9572-0025b511229e

Hewlett-Packard za 3 mld dolarów kupi Aruba Networks - firmę, która dostarcza profesjonalny sprzęt i oprogramowanie przeznaczone do budowy korporacyjnych sieci Wi-Fi. Koncern ma nadzieję, że akwizycja pomoże mu konkurować na rynku wartym 18 mld dolarów.

Aby doszło do transakcji, HP musi jeszcze poczekać na zgodę akcjonariuszy. Koncern poinformował, że spodziewa się jej finalizacji w drugiej połowie bieżącego roku fiskalnego, który trwa od 1 listopada do 31 października.

HP za każdą akcje Aruba Networks zapłaci 24,67 dolarów.

Gigant na rynku

Aruba jest drugim światowym producentem sprzętu WLAN przeznaczonego do zastosowań w przedsiębiorstwach. Siedziba firmy zlokalizowana jest w Sunnyvale w Kalifornii. Firma jest obecna (bezpośrednio lub poprzez partnerów) w 130 krajach świata. Spółka jest notowana na giełdzie NASDAQ.

Aruba specjalizuje się w dostarczaniu rozwiązań technologicznych dla spółek działających w sektorze mobilnym. - Firmy muszą się zmierzyć z nową rzeczywistością opartą na smartfonach i dlatego coraz częściej poszukują dostarczycieli specjalistycznych rozwiązań IT, którzy dostosują ich statyczny biznes do smartfonowej rzeczywistości - tak powody przejęcia tłumaczyła prezes HP Meg Whitman.

Przychody rosną

W roku fiskalnym 2014 Aruba odnotowała sprzedaż na poziomie 729 mln dolarów. Przez ostatnie pięć lat przychody firmy rosły średnio o 30 proc. rocznie.

Założona w Kalifornii w 1939 roku przez Billa Hewletta i Dave'a Packarda firma stała się symbolem komputerowej rewolucji w Dolinie Krzemowej. Później, szczególnie w dobie komputerów mobilnych firma straciła swoją pozycję wobec młodszych rywali.

Autor: tol / Źródło: BBC News

Źródło zdjęcia głównego: włodi/CC BY SA