Największy wyciek w historii. Wykradziono dane z ponad miliarda kont

TVN24 Biznes

ShutterstockHakerzy wykradli informacje z popularnego serwisu

Hakerzy wykradli informacje z ponad miliarda kont naszych użytkowników - ogłosił w środę amerykański portal Yahoo. Atak, do którego doszło w sierpniu 2013 roku, agencja Associated Press określiła największym w historii.

W ręce cyberprzestępców trafiły imiona i nazwiska użytkowników, ich daty urodzenia, numery telefonów, a także zahaszowane hasła. W niektórych przypadkach przechwycone mogły zostać także pytania i odpowiedzi pomocnicze, które służą weryfikacji tożsamości użytkownika.

Yahoo zapewniło, że hakerzy najpewniej nie przejęli niezabezpieczonych haseł ani informacji dotyczących kont bankowych czy kart płatniczych.

Jak wynika z informacji Bloomberga, ponad 150 tys. spośród kont, które zostały zaatakowane należy do pracowników rządowych i wojskowych w Stanach Zjednoczonych, co zdaniem agencji, stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Konta mają należeć m.in. do obecnych i byłych pracowników Białego Domu, kongresmenów, agentów FBI, urzędników Agencji Bezpieczeństwa Narodowego, Centralnej Agencji Wywiadowczej, Biura Dyrektora Wywiadu Narodowego i członków amerykańskiej armii.

Yahoo nie podało, kto może stać za atakiem.

Co zrobić?

Yahoo w komunikacie na stronie poinformowało, że będzie wysyłać wiadomości do użytkowników, którzy padli ofiarą ataku. W celu zabezpieczenia ich kont niezbędna będzie zmiana hasła.

Wskazano, że zablokowane zostały dotychczasowe pytania i odpowiedzi pomocnicze, które nie posłużą już do uzyskania dostępu do konta w serwisie.

Jednocześnie przedstawiciele serwisu zapewnili, że nieustannie poprawiają zabezpieczenia i systemy wykrywania mające na celu zapobieganie nieautoryzowanemu dostępowi do kont użytkowników.

Yahoo ofiarą hakerów

To nie pierwszy raz kiedy dane użytkowników Yahoo zostały skradzione. We wrześniu portal poinformował, że w wyniku ataku, do którego doszło pod koniec 2014 r., hakerzy wykradli informacje z 500 milionów kont osób korzystających z Yahoo.

Eksperci podejrzewali wówczas, że mogli za nim stać hakerzy powiązani z obcym państwem.

W listopadzie informowaliśmy o wynikach najnowszego raportu firmy Norton, która zajmuje się cyberbezpieczeństwem. Zobacz materiał z programu "24 Godziny" w TVN24 BiS (18.11.2016):

Straciliśmy miliardy przez hakerów. Ofiarami prawie 700 mln ludziTVN24 BiS

Autor: mb / Źródło: PAP, Bloomberg, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock