Polski portal erotyczny ofiarą hakera. "Zażądał milion złotych okupu"

Tech

ShutterstockSerwis Zbiornik.com posiada blisko 900 tys. użytkowników

Największy polski portal erotyczny stał się celem cyberprzestępcy. Zdjęcia, filmy i inne poufne dane użytkowników serwisu znalazły się w jego rękach. Administratorzy serwisu biją się w pierś i wyznaczyli 10 tys. zł nagrody za "głowę" hakera. Ten twierdzi, że działa na zlecenie konkurencji i żąda okupu.

Administratorzy Zbiornik.com przyznali dzisiaj, że padli ofiarą ataku hakerskiego. "Pod koniec marca otrzymaliśmy wiadomość, w której autor poinformował nas, że odkrył dziurę w systemie i jest w posiadaniu poufnych danych" - czytamy w oświadczeniu opublikowanym na stronie.

Milion złotych okupu

Haker przyznał, że ataku dokonał na zlecenie konkurencji. Za wskazanie luki zażądał miliona złotych płatnych w bitcoinach. Obiecał także, że nie wykorzysta posiadanych danych.

Administratorom udało się znaleźć i załatać lukę przez którą haker dostał się do danych. Poinformowali również, ze podjęli działania mające na celu dodatkowe zabezpieczenie serwerów oraz łatanie wszelkich potencjalnych luk. "Wprowadziliśmy dodatkowe wymogi dotyczące haseł oraz wymusiliśmy ich zmianę wszystkim użytkownikom. Nowe hasła są już w pełni zabezpieczone" - zapewniają w oświadczeniu opublikowanym na stronie.

Administratorzy zalecają zmianę hasła wszystkim użytkownikom, którzy posługiwali się nim do wielu serwisów i kont, a ofiarom szantażu polecają zgłosić sprawę na policję. Poinformowali jednocześnie, że oferują 10 tys. zł nagrody za ujawnienie danych człowieka, który ukradł dane.

Jednocześnie przyznają się do winy. "Gorzka chwila prawdy. Tak, mieliśmy świadomość, że jakość kodu starego zbiornika nie jest najwyższych lotów. Jest to zlepek prac różnej maści programistów, którzy przewinęli się przez zbiornik na przestrzeni ostatniej dekady. (...) chcielibyśmy szczerze przeprosić wszystkich naszych użytkowników, mając jednocześnie nadzieję na "drugą szansę". Nasza wina jest bezsporna" - czytamy w oświadczeniu.

Serwis Zbiornik.com posiada ok. 900 tys. użytkowników. Umożliwia publikowanie i wymienianie się zdjęciami i filmami o treści erotycznej. Za pomocą strony można także oglądać transmisje z kamerek internetowych.

Hakerzy publikują dane zdradzających małżonków z popularnego serwisu randkowego:

Autor: ToL//km / Źródło: Niebezpiecznik.pl, Zbiornik.com, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock