Superszybki internet rośnie w siłę. Zobacz, jak w LTE wypada Polska

Tech

Telefon komórkowy to podręczne siedlisko bakterii
wideo 2/3

Internet LTE jest najszybciej rozwijającą się komórkową technologią w historii. Inwestuje w niego 814 operatorów na całym świecie - wynika z najnowszego raportu opublikowanego przez Global mobile Suppliers Association (GSA).

Standard bezprzewodowego przesyłu danych Long Term Evolution (LTE) zastąpił systemy trzeciej generacji.

We wstępie raportu, który publikowany jest co trzy miesiące, możemy przeczytać, że LTE jest globalnym sukcesem, łączącym ponad 25 proc. użytkowników telefonów na całym świecie. Obecnie w 200 krajach działa 644 sieci LTE lub LTE-Advanced, a do końca roku ich liczba może osiągnąć 700.

Zmiana na LTE

"W porównaniu do 3G, sieć LTE jest dużym krokiem w korzystaniu z urządzeń mobilnych, zwiększającą wydajność coraz bardziej wymagających aplikacji, takich jak interaktywna telewizja, videoblogi czy zaawansowane gry" - głosi opracowanie.

Raport pokazuje też, że istnieje tylko kilka krajów bądź regionów, w których nie działa żadna sieć LTE. Są to głównie państwa położone w Afryce oraz wyspy na Atlantyku i Pacyfiku. Poza tym LTE nie ma m.in. na Ukrainie, w Bośni i Korei Północnej.

Kraje bez LTEGSA

Najwięcej sieci uruchomiono w 2013 oraz w 2015 roku.

Prawie połowa (49,5 proc.) sieci LTE wykorzystuje częstotliwość 1800 MHz. Najwięcej sieci korzystających z tego pasma jest w Rosji i RPA (6), natomiast w Polsce jest ich też sporo, bo 5. Licencje na częstotliwość 1800 MHz posiada obecnie ponad 350 operatorów w prawie 150 krajach.

Najwięcej sieci (55 proc.) oferuje LTE Cat6 (pobieranie danych do 300 Mb/s) - w tej grupie znalazła się także Polska. Kolejne 12 proc. sieci oferuje LTE Cat9 (450 Mb/s), natomiast 7 sieci obsługuje LTE Cat16, dając swoim klientom możliwość pobierania danych z szybkością do 1 Gb/s.

Ilość sieci LTE z częstotlwością 1800 Mhz
Maksymalna szybkość sieci LTEGSA

Sposób transmisji połączeń głosowych VoLTE uruchomiło w 95 krajach 205 operatorów, w tym dwóch z Polski. Natomiast żaden operator nie zaoferował jeszcze w Polsce technologii 5G, podczas gdy na świecie 103 operatorów w 49 krajach oferuje tę technologie w formie demonstracji.

Autor: tol/ms / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock