Google znika z giełdy. Zastąpi go Alphabet

Tech

TVN24 BiSGoogle znika z giełdy. Zastąpi go Alphabet

Akcje Google zniknęły dziś z nowojorskiej giełdy. Wszystko przez to, że spółka zmienia nazwę na Alphabet. Od teraz Google będzie tylko częścią ogromnego koncernu.

Akcjonariusze Google’a nie odczują zmiany, bo ich aktywa zostaną im automatycznie wymienione na nowe akcje Alphabet w stosunku 1 do 1. Zatem z ich punktu widzenia nic się nie zmienia.

Zmiany w Google

- Zmiana nazwy wynika z planów Google’a. Spółka twierdzi, że nie będzie zajmować się tylko tym, czym do tej porty dlatego potrzebowała nowego otwarcia. Władze koncernu zapowiedziały już, że wiele energii i ogromne pieniądze włożą w nowe projekty, który w przyszłości mają być równie ważne, jak Google - tłumaczy Rafał Hirsch z tvn24bis.pl. Władze spółki uważają, że zmiana będzie korzystna dla inwestorów. Da im lepszy wgląd w to, jakie nakłady firma przeznacza na swoje nowsze inicjatywy, np. prace nad zbudowaniem samosterownego samochodu, soczewkami kontaktowymi dla diabetyków, które mierzą poziom glukozy we łzach, czy nad projektem zainstalowania superszybkich światłowodowych sieci internetowych w wielu miastach USA.

Zmiany struktury

W skład spółki Alphabet wchodzi: odpowiedzialna za usługi internetowe spółka Google Inc. (m.in. wyszukiwarka, serwis mapowy czy serwis YouTube), a także m.in. badawczo-rozwojowa firma biotechnologiczna Calico, spółki inwestycyjne Google Ventures i Google Capital oraz laboratorium badawcze Google X. Wszystkie spółki mają działać niezależnie od siebie nawzajem. Na czele nowego holdingu stanie Larry Page. Sundar Pichai, od 2014 r. odpowiedzialny za podstawowe produkty internetowego koncernu, zostanie szefem nowego Google, a dotychczasowa dyrektor finansowa giganta Ruth Porat zostanie w Alphabet na tym samym stanowisku.

Autor: msz / Źródło: Financial Times, tvn24bis.pl,

Źródło zdjęcia głównego: Carlos Luna / Flickr (CC BY 2.0)