Izraelczycy otrzymali "bilet na Księżyc"

TVN24 Biznes

NASZespół SpaceIL, składający się z inżynierów mających siedzibę w Izraelu, właśnie zabezpieczył "bilet na Księżyc"

Zespół inżynierów z Izraela podpisał w środę kontrakt ze SpaceX, na mocy którego w 2017 roku wyśle na Księżyc swój statek kosmiczny - poinformował na swoim oficjalnym blogu Google organizator konkursu Lunar XPRIZE.

Amerykanie osiem lat temu ogłosili konkurs dla zespoły inżynierów z całego świata, w którym rywalizują one w wyścigu o to, który pierwszy wyśle na Księżyc swój bezzałogowy statek kosmiczny. Agencja Reutera zwraca uwagę, że dzięki podpisaniu kontraktu ze SpaceX naukowcy ze SpaceIL wysunęli się na czoło stawki, w której pozostało poza nimi jeszcze 15 innych grup.

Bilet na Księżyc

- Zespół SpaceIL, składający się z inżynierów mających siedzibę w Izraelu, właśnie zabezpieczył "bilet na Księżyc" w postaci oficjalnego i zweryfikowanego kontraktu na wysłanie swojego pojazdu rakietą SpaceX Falcon 9. Ich statek poleci w specjalnie do tego zaprojektowanej kapsule rakietą Falcon 9; po oddzieleniu od rakiety nośnej i opuszczeniu kapsuły, wykorzysta czujniki do nawigacji na powierzchnię księżycową - tłumaczy Google na swoim blogu. Prezes SpaceIL Eran Privman zwrócił uwagę, że jedną z największych przeszkód przed jakimi stają zespoły uczestniczące w Lunar XPRIZE jest właśnie znalezienie odpowiedniego środka transportu z Ziemi w przestrzeń kosmiczną. Podkreślił, że ich statek charakteryzuje się mniejszymi rozmiarami niż urządzenia konkurencji, dzięki temu rakieta nośna Falcon 9 będzie mogła zabrać jeszcze 20 małych satelitów, co całkowicie pokryje koszty lotu. - Inne zespoły próbują opracować podobne rozwiązanie - podał Privman.

Co dalej?

Privman dodał też, że mimo podpisania kontraktu zespół SpaceIL czeka jeszcze dużo pracy - muszą np. wyprodukować całą rakietę, aby móc ją potem przetransportować do Stanów Zjednoczonych. Stamtąd będzie dopiero wystrzelona w kosmos. Google przypomina, że konkurs został ogłoszony w 2007 roku. Dodaje, że pozostałe zespoły mają czas do końca 2016 roku na zabezpieczenie swoich kontraktów na lot w kosmos. Misja księżycowa musi się natomiast odbyć do końca 2017 roku. Dodatkowym kryterium jest przeanalizowanie 500 m powierzchni Księżyca i wysłanie na Ziemię obrazów wideo i zdjęć w jakości HD. Nagroda dla zwycięzców wynosi 20 mln dolarów.

Autor: msz/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: NAS