Google zakupiło domenę abcdefghijklmnopqrstuvwxyz. "Chcemy być dokładni"

ShutterstockSzykują się kolejne zmiany w Google, a właściwie Alphabet. Oprócz nowej nazwy popularna poszukiwarka bierze się za poszukiwania adresu internetowego dopasowanego do nowej tożsamości

Szykują się kolejne zmiany w Google, a właściwie w firmie Alphabet. Oprócz nowej nazwy amerykański gigant IT bierze się za poszukiwania adresu internetowego dopasowanego do nowej tożsamości. Tylko, czy tym razem nie przesadził?

A pole do popisu jest duże. Oprócz domeny ABC.xyz, spółka nabyła niedawno domenę dla całego alfabetu. Google stał się bowiem właścicielem domeny internetowej abcdefghijklmnopqrstuvwxyz.com.

Ruch uprzedzający

Witrynę utworzono w 1999 roku i dotychczas pozostawała własnością prywatną. Nie wiadomo, ile Google zapłaciło za adres internetowy. - Zdaliśmy sobie sprawę, że brakowało kilku liter w abc.xyz, a chcemy być po prostu dokładni - tłumaczy przedstawiciel Google'a cytowany w oświadczeniu przesłanym do Business Insidera.

Mark Bergen z portalu Re/code spekuluje, że zakup może być ruchem uprzedzającym przed wpadnięciem adresu internetowego w ręce konkurentów z Apple'a, czy Facebooka.

Jednak dzisiaj kliknięcie w ten adres internetowy prowadzi do nieaktywnej strony i eksperci Business Insidera nie spodziewają się, by to się zmieniło w najbliższym czasie. Ich zdaniem, adres może i jest łatwy do zapamiętania, ale nie spodziewają się, aby był zachęcający do wpisywania.

Nowe plany

To kolejny krok ku zmianom. We wtorek akcje Google zniknęły z nowojorskiej giełdy. Wszystko przez to, że spółka zmieniła nazwę na Alphabet. Od teraz Google będzie tylko częścią ogromnego koncernu.

Jak tłumaczył Rafał Hirsch z tvn24bis.pl, "zmiana nazwy wynika z planów Google’a. Spółka twierdzi, że nie będzie zajmować się tylko tym, czym do tej porty dlatego potrzebowała nowego otwarcia. Władze koncernu zapowiedziały już, że wiele energii i ogromne pieniądze włożą w nowe projekty, który w przyszłości mają być równie ważne, jak Google". Władze spółki uważają, że zmiana będzie korzystna dla inwestorów. Da im lepszy wgląd w to, jakie nakłady firma przeznacza na swoje nowsze inicjatywy, np. prace nad zbudowaniem samosterownego samochodu, soczewkami kontaktowymi dla diabetyków, które mierzą poziom glukozy we łzach, czy nad projektem zainstalowania superszybkich światłowodowych sieci internetowych w wielu miastach USA.

Zmiany struktury

W skład spółki Alphabet wchodzi: odpowiedzialna za usługi internetowe spółka Google Inc. (m.in. wyszukiwarka, serwis mapowy czy serwis YouTube), a także m.in. badawczo-rozwojowa firma biotechnologiczna Calico, spółki inwestycyjne Google Ventures i Google Capital oraz laboratorium badawcze Google X. Wszystkie spółki mają działać niezależnie od siebie nawzajem. Na czele nowego holdingu stanie Larry Page. Sundar Pichai, od 2014 r. odpowiedzialny za podstawowe produkty internetowego koncernu, zostanie szefem nowego Google, a dotychczasowa dyrektor finansowa giganta Ruth Porat zostanie w Alphabet na tym samym stanowisku.

Google we wtorek opuściło giełdę w Nowym Jorku:

Google znika z giełdy. Zastąpi go Alphabet
Google znika z giełdy. Zastąpi go Alphabet TVN24 BiS

Autor: mb / Źródło: Business Insider, TVN24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości