Tech

Google sporo zapłaci producentowi popularnej marki smartfonów

Tech

Giganci pokazali nowe modele smartfonów. Sprawdź, co oferujątvn24bis.pl
wideo 2/4

Google sfinalizowało transakcję wykupienia za 1,1 mld dolarów części HTC oraz nabyło "prawo do korzystania z własności intelektualnej HTC bez wyłączności, w ramach umowy licencyjnej”. Tajwańska firma technologiczna pozostanie na rynku, a część jej pracowników przejdzie do oddziału sprzętowego amerykańskiego giganta.

Firma HTC pozostanie na rynku i w dalszym ciągu będzie mogła produkować telefony i inne urządzenia pod dawną nazwą, m.in. sprzęt do obsługi technologii rzeczywistości wirtualnej HTC Vive.

Wykupione przez amerykańskiego giganta zasoby tajwańskiej firmy, a także część jej pracowników związanych wcześniej z produkcją smartfonów Pixel, dołączą do oddziału sprzętowego Google. Od ubiegłego roku jest on kierowany przez Ricka Osterloha, byłego dyrektora Motoroli. Powołując się na źródła zaznajomione ze szczegółami negocjacji, agencja Bloomberg podała, że do Google dołączy około setki inżynierów HTC.

Producent smartfonów

HTC, dawniej jeden z głównych producentów smartfonów na świecie, w ostatnich latach przegrywało w konkurencji z Apple, Samsungiem i chińskimi firmami, takimi jak Huawei. Według danych IDC udział HTC w rynku smartfonów zmalał z 8,8 proc. w 2011 do zaledwie 0,9 proc. w 2016 roku. Dla porównania Google Pixel może pochwalić się udziałem rynkowym na poziomie 1 proc.

Wartość HTC szacuje się na ok. 1,9 mld dol. W ciągu tego roku akcje spółki spadły o 12 punktów procentowych. Według informacji Bloomberga przedstawiciele HTC już miesiąc temu mieli przystąpić z Google do negocjacji w sprawie potencjalnego wykupu całości lub części firmy.

HTC już wcześniej wytwarzało dla Google m.in. smartfony i tablety Nexus i Pixel oraz inne produkty sprzętowe. Tajwańska firma odpowiadała również za stworzenie pierwszego urządzenia z systemem Google Android - HTC Dream (znane również jako T-Mobile G1). Wszystkie dotychczasowe aplikacje Google oparte na technologii rzeczywistości wirtualnej w pierwszej kolejności trafiały na gogle HTC Vive. Firmy miały również współpracować nad opracowaniem nowych samodzielnych gogli pod roboczą nazwą Vive Focus. Wcielenie części pracowników HTC do Google zapewni amerykańskiej firmie jeszcze ściślejszą kontrolę nad produkcją i w dłuższej perspektywie umożliwi umocnienie pozycji na rynku sprzętu.

Premiery Google

Na dzień przed ogłoszeniem transakcji doszło do wycieku informacji o planowanych premierach nowych produktów Google. Oprócz smartfonów Pixel 2 i Pixel 2 XL mają one obejmować również gogle do obsługi rzeczywistości wirtualnej Daydream View 2, tańszą i zminiaturyzowaną wersję urządzenia Google Home oraz trzeciego Chromebooka: laptop hybrydowy Pixelbook z systemem Chrome OS.

Firma zapowiada oficjalne ujawnienie serii sprzętu na 4 października.

Autor: MS / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock