Google wchodzi w branżę medyczną. Ulepszy chirurgiczne roboty?

Tech

Intuitive SurgicalTak wygląda chirurgiczny robot Da Vinci stworzony przez firmę Intuitive Surgical

Google łączy siły z koncernem farmaceutycznym Johnson&Johnson. Obie firmy będą pracować nad rozwojem robotów chirurgicznych, które będą wykorzystywane w medycynie.

Firmy zawarły współpracę, w ramach której będą wspólnie szukać zaawansowanych rozwiązań dla ulepszenia narzędzi chirurgicznych. Mają one pomagać lekarzom w czasie operacji.

Wyścig gigantów

- W czasie współpracy chcemy sprawdzić, jak inteligentne oprogramowanie może pomóc chirurgom w czasie operacji - powiedział Andy Conrad, szef zespołu nauk przyrodniczych w Google.

Agencja Bloomberg podaje, że w operacjach chirurgicznych coraz częściej używane są roboty. Umowa J&J z Google ma pomóc farmaceutycznemu gigantowi w walce z liderem rynku, firmą Intuitive Surgical.

Perspektywiczny rynek

Według danych IS w 2014 roku liczba operacji z użyciem robotów wzrosła o 9 proc. Natomiast w obecnym ma wzrosnąć o kolejne 7-10 proc. Nic więc dziwnego, że firmy walczą o udoskonalenie technologii, a także o nowe kontrakty na dostarczanie sprzętu, który jest wykorzystywany np. do leczenia jelita grubego lub przepuklin.

Autor: msz\kwoj / Źródło: Bloomberg

Źródło zdjęcia głównego: Intuitive Surgical