Jeansy jak smarftony. Google i Levi's pracują nad "inteligentnymi spodniami"

Tech

Spodnie pomogą w obsłudze smartfona?

Technologiczny gigant Google i producent odzieży firma Levi’s łączą siły, aby stworzyć cyfrową odzież. Dosłownie chodzi o "smarty pants" (inteligentne spodnie) - pisze CNN Money.

Jak czytamy, grupa technologiczna ATAP (Advanced Technology and Projects) pracuje nad tkaniną, która będzie w stanie odczuwać i przekazywać dotyk. Dzięki temu ma się bezproblemowo łączyć ze smartfonem.

Materiał specjalny

Dzięki specjalnej przędzy i panelom multitouch normalne ubrania mogą się zamienić w interaktywne urządzenia - czytamy.

Dzięki nim będzie można jednym ruchem ręki (np. przesuwając dłonią po kieszeni spodni) wyciszyć telefon lub uderzając palcem rozpocząć odtwarzanie utworu muzycznego. Projekt, który nosi nazwę "Project Jacquard" został oficjalnie ogłoszony przez Google w piątek.

Pierwszym oficjalnym partnerem Google została firma Levi’s. Dwie inne mają też rozpocząć projektowanie i eksperymentowanie z inteligentną odzieżą.

Żadna z firm nie ogłosiła jeszcze, kiedy ubrania będą dostępne na rynku. Choć szef innowacji produktu w Levi’sie podkreślił, że projekt będzie "szybki i przyjemny".

Pomysł już był

CNN Money zaznacza, że to nie pierwszy raz, gdy firmy starają się wykorzystać w masowej produkcji materiał przewodzący. Jednak Google myśli na ten temat w skali globalnej.

Przemysł odzieżowy na świecie produkuje rocznie 19 mld ubrań - 150 razy więcej niż przemysł związany z telefonią komórkową. - Nie możemy oczekiwać, że globalny przemysł mody zmieni się dla nas, choć jesteśmy Google. To my musimy się dostosować do przemysłu tekstylnego - powiedział Ivan Poupyrev z Google. Grupa ATAP pracuje nad wyprodukowaniem tak wytrzymałej przędzy, która wytrzyma proces tkania przemysłowego, ale też będzie dobrze wyglądać. Współpraca dotyczy m. in. firm z Japonii - czytamy.

Autor: mn / Źródło: CNN Money