Internetowy gigant chce wrócić do Chin. Liczy na szybki przełom

Tech

Shutterstock | TonyV3112Google chce wrócić na chiński rynek

Google zamierza jeszcze tej jesieni wrócić na chiński rynek, po pięciu latach nieobecności - podaje Reuters, powołując się informacje serwisu technologicznego "The Information".

Gigant z Mountain View liczy na uzyskanie zgody od chińskiego rządu na uruchomienie chińskiej wersji swojej aplikacji Google Play - sklepu, w którym można znaleźć ulubioną muzykę, filmy, książki oraz aplikacje i gry na Androida - poinformował "The Information", powołując się na osoby zaznajomione z planem.

Koncern planuje również rozszerzyć w Państwie Środka wsparcie dla systemu Android na urządzenia typu "wearable", czyli takie, które można nosić na sobie.

Nie dla wszystkich

Jak czytamy, Google zapewnił chińskie władze, że będzie przestrzegać lokalnych przepisów prawa oraz zablokuje w platformie Google Play aplikacje zakazane przez chiński rząd - powiedziała jedna z osób wtajemniczona w wejście firmy do Chin. Sklep Google Play ma działać tylko urządzeniach z konkretną wersją systemu Android i tylko na takich, które spełniają wymagania chińskiego Ministerstwa Przemysłu i Technologii Informatycznych. Google planuje również zachęcić producentów telefonów, aby uaktualnili smartfony z Androidem do najnowszej wersji systemu operacyjnego - poinformowało źródło "The Information".

Pięć długich lat

Chińskie władze konsekwentnie kontrolują internet za pomocą tzw. Wielkiej Zapory Sieciowej. To właśnie na tym tle pięć lat temu wybuchł konflikt na linii Google - Chiny. W połowie stycznia 2010 roku amerykański koncern poinformował, że zaatakowali go chińscy hakerzy. W odpowiedzi na to działanie, przedstawiciele Google zrezygnowali z cenzurowania wyszukiwarki. Dla władz chińskich ten wariant był nie do przyjęcia, dlatego też ostatecznie Google zdecydował się na przeniesienie nieocenzurowanej chińskojęzycznej wersji do Hong Kongu.

Google ma nowe logo:

Google ma nowe logoTVN24 BiS

Autor: tol//mn / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock | TonyV3112