Pierwsza taka sytuacja w historii. Chińczycy wyprzedzili Apple'a

Tech

Giganci pokazali nowe modele smartfonów. Sprawdź, co oferujątvn24bis.pl
wideo 2/4

Ponad 374 miliony smartfonów sprzedano w drugim kwartale tego roku na świecie. Oznacza to wzrost o 2 procent rok do roku - wynika z najnowszych danych firmy badawczo-doradczej Gartner. Po raz pierwszy w historii chińska firma Huawei wyprzedziła Apple'a i awansowała na pozycję wicelidera rankingu.

Chiński producent w drugim kwartale 2018 roku sprzedał blisko 50 milionów urządzeń i tym samym zanotował wzrost o 38,6 procent. Huawei miał 13,3-proc. udziału w rynku. Jak zauważył Anshul Gupta, dyrektor ds. badań w firmie Gartner, chiński producent wprowadza innowacyjne funkcje do swoich smartfonów i rozszerza ofertę, aby zyskać kolejnych konsumentów.

Lider z dużą przewagą

Liderem zestawienia i to z dużą przewagą nad konkurencją pozostał Samsung. Sprzedaż urządzeń południowokoreańskiego koncernu spadła jednak w drugim kwartale o 12,7 procent do około 72 milionów urządzeń. Rok wcześniej były to blisko 83 miliony smartfonów.

"Samsung zmaga się ze spowolnieniem globalnego popytu na smartfony i coraz większą konkurencją ze strony chińskich producentów" - wskazał Gupta. Zdaniem eksperta, w odzyskaniu rynku może pomóc nowy flagowy model smartfona Note 9. Samsung ma 19,3-proc. udział w rynku.

Wzrost o 0,9 procent w drugim kwartale 2018 roku zanotował Apple. W okresie trzech miesięcy amerykańska firma sprzedała blisko 45 milionów urządzeń.

Przedstawiciel firmy Gartner zwrócił jednak uwagę, że popyt na iPhone X zaczął zwalniać znacznie wcześniej niż w przypadku innych modeli smartfonów wprowadzanych przez producenta z Kalifornii.

Oprócz Huawei w siłę rosną także pozostali chińscy producenci jak Xiaomi i OPPO. Pierwszy z koncernów sprzedał w drugim kwartale blisko 33 miliony urządzeń, podczas gdy przed rokiem - nieco ponad 21 milionów. OPPO sprzedał zaś 28,5 miliona smartfonów w drugim kwartale tego roku.

W przypadku systemów operacyjnych swoją przewagę nad iOS-em od Apple'a powiększył Google. Android miał 88-procentowy udział w rynku.

Inna metodologia

O tym, że Huawei wyprzedził Apple'a już wcześniej informowała firma analityczna IDC.

Badania obu firm różnią się jednak od siebie. IDC podaje bowiem dane o liczbie smartfonów dostarczonych do sklepów, zaś Gartner o liczbie faktycznie sprzedanych urządzeń.

Autor: mb//bgr / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock