Najbardziej wpływowe kraje świata dogadały się w sprawie ochrony przed hakerami

Tech

ShutterstockHakerzy coraz częściej kradną pieniądze i dane Polaków

Kraje G7 poinformowały we wtorek o uzgodnieniu wytycznych w sprawie ochrony globalnego sektora finansowego przed cyberatakami. Podkreślono, że takie ataki, coraz bardziej niebezpieczne i zróżnicowane, grożą zakłóceniem systemów finansowych.

Wytyczne uzgodnili ministrowie finansów i przedstawiciele banków centralnych siedmiu najbardziej uprzemysłowionych państw świata. Rządy poinstruowano o potrzebie stworzenia gwarancji, że organy nadzoru finansowego będą nadzorować przestrzeganie przez przedsiębiorstwa zasad cyberbezpieczeństwa. Wskazano na potrzebę ciągłego aktualizowania obrony przed cyberatakami.

Informacja ws. zagrożeń

Wytyczne przewidują, że rządy będą się nawzajem informować o zagrożeniach i współpracować w zakresie przeciwdziałania włamaniom do systemów komputerowych.

Podkreślono, że zdolność przedsiębiorstw i władz do współdziałania znacząco wpływa na poprawę zaufania do sektora finansowego.

Przegląd praktyk

Wiceszefowa resortu finansów USA Sarah Bloom Raskin poinformowała dziennikarzy, że przedstawiciele G7 dokonali przeglądu praktyk w dziedzinie cyberbezpieczeństwa i zidentyfikowali potencjalne niedociągnięcia.

Przedstawiciel tego resortu nawiązał później do tych niedociągnięć, wyjaśniając, że chodzi o spojrzenie na kwestię cyberbezpieczeństwa z perspektywy zarządzania ryzykiem.

Reuters odnotowuje, że personel Rezerwy Federalnej USA zajmujący się bezpieczeństwem sektora finansowego wykrył ponad 50 cyberwłamań w latach 2011-2015; część tych zdarzeń zaklasyfikowano jako szpiegostwo.

W skład G7 wchodzą Francja, Japonia, Niemcy, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Włochy i Kanada.

Autor: gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock