Fotoradary nie wrócą do życia. Z dwóch powodów

Tech

Fakty TVN12.02.2016 | Fotoradary zniknęły, pojawiło się więcej blokad na koła. Gminy odrabiają straty?

- Główny Inspektorat Transportu Drogowego nie posiada środków budżetowych, które mogłyby posłużyć do sfinansowania integracji urządzeń - mówi w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" insp. Łukasz Majchrzak z ITD. Z ustaleń gazety wynika, że niedziałające dziś samorządowe rejestratory nie wrócą do życia.

"Dziennik Gazeta Prawna", twierdzi że brakuje pieniędzy i ludzi do ich obsługi.

Jak ustalił "DGP", do działającego w strukturach inspekcji transportu drogowego Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) wpłynęło 38 wniosków od miast i gmin w sprawie przejęcia od nich łącznie 94 fotoradarów.

Wszystkie wnioski zostały przez inspekcję odrzucone.

- Główny Inspektorat Transportu Drogowego nie posiada środków budżetowych, które mogłyby posłużyć do sfinansowania integracji urządzeń rejestrujących wykorzystywanych dotychczas przez straże gminne i miejskie z CANARD - potwierdza insp. Łukasz Majchrzak z ITP.

Przejęć nie będzie

Portal TVN Warszawa 17 marca pisał, że rozmowy o przejęciu urządzeń przez GITD toczyły się od kilku tygodni. Od nowego roku samorządy i podległe im straże miejskie czy gminne straciły bowiem uprawnienia do stosowania urządzeń. Przenośne leżą w magazynach, a stacjonarne, m.in. w Warszawie, są zasłonięte folią.

To właśnie w stolicy rozmowy o przejęciu urządzeń były najbardziej zaawansowane. Urzędnicy przekonywali, że są już o włos od kompromisu. Niestety, sprawa rozbiła się o pieniądze. GITD już wcześniej sygnalizował, że nie zamierza ponosić kosztów dostosowania urządzeń do swojego systemu informatycznego.

Warszawski ratusz odpowiadał, że sama urządzenia warte są 5 milionów złotych i to powinno wystarczyć.

Jak podało jednak radio RMF FM, kompromisu nie będzie. Co potwierdzają także informacje "Dziennika Gazety Prawnej". Inspektorat wycofał się z rozmów dotyczących Warszawy, a minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zapowiedział, że nie przejmie ich także nigdzie indziej. - Inspekcja nie posiada środków finansowych, żeby sfinansować przejęcie. Po prostu nie ma na to pieniędzy - powiedział.

Autor: mb/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Tagi:
Raporty: