Przegląd prasy. Konto zmarłego na Facebooku poza zasięgiem rodziny

Tech

ShutterstockBy uzyskać dostęp do danych cyfrowych po śmierci bliskiej osoby, trzeba udowodnić ich majątkowy charakter

By uzyskać dostęp do danych cyfrowych po śmierci bliskiej osoby, trzeba udowodnić ich majątkowy charakter – informuje "Rzeczpospolita".

Przepisy nie regulują kwestii dziedziczenia danych cyfrowych. Będzie to rodzić coraz większe problemy w przyszłości, bo coraz więcej osób takie dane przechowuje, choćby na portalach społecznościowych. A prawnicy nie są jednomyślni w swoich opiniach - informuje "Rzeczpospolita". - Nie ma w Polsce czegoś takiego jak dziedziczenie danych cyfrowych - mówi dr Paweł Litwiński z Instytutu Allerhanda. Dodaje, że przedmiotem spadku są prawa i obowiązki majątkowe zmarłego.

- Stąd np. prawa do bazy danych mogą podlegać dziedziczeniu, ale zawartość konta na portalu społecznościowym nie jest przedmiotem spadku - podkreśla.

Ważne regulaminy

Innego zdania jest Mateusz Borkiewicz, adwokat z kancelarii Olesiński i Wspólnicy. - Prawa i obowiązki majątkowe wchodzące do cyfrowego spadku zwykle mają swoje źródło w umowach zawieranych przez użytkowników z dostawcami. Odpowiednie zastosowanie mogą mieć np. przepisy o umowie-zleceniu, które wskazują, że nie wygasa ona na skutek śmierci użytkownika (zleceniodawcy). Firmy świadczące usługi przechowywania danych (jak Facebook czy Google) niechętnie udostępniają hasła, powołując się na prywatność zmarłego użytkownika (użytkowniczki), a także osób, z którymi korespondował(a). Ich regulaminy przewidują możliwość ustanowienia przez pełnoletniego użytkownika osoby uprawionej do zarządzania kontem (ale z ograniczeniem, np. brakiem dostępu do wiadomości prywatnych).

Zobacz, jak uważać na wirusa na Facebooku:

Uwaga na wirus na FacebookuTVN24 BiS

Autor: PMB//ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock