Nacjonalizacja w telekomunikacji. Macierewicz przejął strategiczną spółkę

Tech

TVN 24Kamiński: na zapleczu PiS zaczyna krążyć pytanie o Macierewicza

Firma Exatel, zarządzającą siecią światłowodów, zmieniła właściciela. Polska Grupa Energetyczna podpisała ze Skarbem Państwa umowę sprzedaży wszystkich jej udziałów. Jak podał Exatel, Skarb Państwa reprezentował minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, a transakcja ma przybliżyć państwo do stworzenia Narodowego Operatora Sieci Strategicznych.

Exatel jest operatorem telekomunikacyjnym, dostarczającym rozwiązania dla biznesu i administracji publicznej. Ma 20 tys. km światłowodów i 2,6 tys. węzłów telekomunikacyjnych.

"Od tej pory Exatel nie tylko jest kontrolowany przez Skarb Państwa, ale przeszedł w całości w jego ręce. Zakończył się więc proces sprzedaży, który trwał od czerwca 2016 roku" - czytamy w komunikacie Exatela opublikowanym w środę.

Narodowy operator

PGE poinformowała, że za sprzedaż 100 procent akcji Exatela na rzecz Skarbu Państwa otrzyma 368,5 mln zł.

"Podpisanie tej umowy otwiera nowy rozdział w historii Exatela. Ten krok przybliża Państwo do odbudowy własnych kompetencji telekomunikacyjnych i stworzenia Narodowego Operatora Sieci Strategicznych. To także krok w stronę zapewnienia cybersuwerenności naszego kraju" — podkreśla cytowany w komunikacie Nikodem Bończa-Tomaszewski, prezes zarządu Exatel.

Jak zapewnia, zmiana właściciela nie oznacza rezygnacji z dotychczasowej działalności Exatela, który nadal będzie działać jako podmiot komercyjny w Polsce i za granicą.

Początkowo Exatel miał trafić do Polskiej Grupy Zbrojeniowej, a następnie chęć odkupienia udziałów od PGE zgłosić miała Naukowa Akademicka Sieć Komputerowa, podległa resortowi cyfryzacji. Ostatecznie spółka została sprzedana MON.

Exatel od ponad 20 lat świadczy usługi telekomunikacyjne w Polsce dla operatorów, biznesu i sektora publicznego. Jest polskim liderem usług bezpieczeństwa ICT. Jako głosowy operator hurtowy działa też za granicą. "Zaufało nam kilkuset operatorów zarówno w Polsce, jak i za granicą. Opieramy się na nowoczesnej i rozległej sieci transmisyjnej. Dzięki temu jesteśmy teleinformatycznym mostem, który łączy wschód i zachód Europy” – podaje spółka na swojej stronie.

Autor: jb / Źródło: tvn24bis.pl, PAP