Przegląd prasy: Rząd buduje narodowego operatora internetu

Tech

Darknet, czyli ciemna strona internetuTVN24 BiS
wideo 2/3

Rząd zalecił należącej do Skarbu Państwa spółce Exatel podłączenie instytucji publicznych do internetu. Ambicje firmy są jednak większe, a umowa z MSWiA może być początkiem budowy czegoś na kształt narodowego operatora - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Jak pisze "DGP", Exatel, który do niedawna podlegał Polskiej Grupie Energetycznej, a w marcu został przejęty przez Skarb Państwa za 368 mln zł, zdobył kontrakty na zarządzanie siecią oraz transmisję danych w jednostkach Państwowej Straży Pożarnej i Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, starostwach powiatowych, urzędach stanu cywilnego, powiatowych komendach policji.

Ambicje zarządu firmy i umowa z MSWiA to realizacja pomysłu stworzenia ze spółki narodowego operatora. Miałby on obsługiwać całość połączeń telekomunikacyjnych dla administracji, służb mundurowych i specjalnych. - Nasza sieć jest gotowa przyjąć większy ruch. Powstała, by dane osobowe Polaków były bezpieczne - zapewnia w rozmowie z gazetą prezes Exatelu Rafał Magryś.

Umowa zakłada ponadto rozbudowę tysiąca kilometrów światłowodów i połączenie jej zarówno z już posiadanymi przez Exatel światłowodami (a jest ich około 20 tys. kilometrów), jak i z komercyjną siecią internetową - pisze gazeta.

Rynek IT niezadowolony

Takim pomysłem nie jest zachwycony rynek IT. Jego przychody z sektora publicznego drastycznie spadły. Administracja zapewnia jednak, że nie chodzi o odbieranie rynku firmom. Raczej o zabezpieczenie interesów państwa - czytamy.

Autor: mb / Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty: