Wielcy ostrzegają przed morderczymi robotami. "Mogą stać się narzędziem terroru"

Tech

Elon Musk krytykuje dekret TrumpaTVN24 BiS
wideo 2/2

Ponad 100 ekspertów od robotyki i sztucznej inteligencji podpisało się pod listem otwartym alarmującym przed robotami mordercami. Jak wskazują, do ich powstania doprowadzić może dalszy rozwój badań nad stworzeniem inteligentnej broni.

Wśród podpisanych pod listem otwartym opublikowanym w poniedziałek jest między innymi szef firmy Tesla Elon Musk, czy Mustafa Suleyman, specjalista do spraw sztucznej inteligencji w Google. Łącznie w tej grupie znalazło się 116 przedstawicieli firm z zakresu robotyki i sztucznej inteligencji z całego świata. Wzywają oni Organizację Narodów Zjednoczonych do wprowadzeniu zakazu broni autonomicznej.

"Śmiercionośna broń autonomiczna może doprowadzić do trzeciej rewolucji w technice wojskowej. Gdy zostanie rozwinięta, może doprowadzić do konfliktów zbrojnych na niewidzianą dotąd skalę, prowadzonych w tempie szybszym niż ludzie mogą zrozumieć" - ostrzegają eksperci w otwartym liście opublikowanym w poniedziałek.

"Taka broń może stać się narzędziem terroru, którego despoci i terroryści będą mogli użyć przeciwko niewinnym i która będzie mogła być zhakowana" - czytamy.

Spór gigantów

Według organizacji Human Rights Watch kilkanaście krajów obecnie pracuje nad rozwojem autonomicznych systemów uzbrojenia. W tym gronie wymieniono między innymi USA, Chiny, Izrael, Koreę Południową, Rosję i Wielką Brytanię.

- W przeciwieństwie do innych potencjalnych przejawów sztucznej inteligencji, które wciąż pozostają w sferze science fiction, autonomiczne systemy uzbrojenia znajdują się w fazie rozwoju i mają bardzo realny potencjał do spowodowania poważnej szkody przeciw niewinnym ludziom oraz wywołania globalnej niestabilności - komentuje w rozmowie z CNN Ryan Gariepy, założyciel firmy Clearpath Robotics i pierwsza z osób, która podpisała list.

Elon Musk, który także podpisał list, ostrzega przed niebezpieczeństwem związanym ze sztuczną inteligencją od lat. Jego zdaniem stanowi ona "podstawowe zagrożenie dla istnienia cywilizacji". W odpowiedzi na ostatnie próby rakietowe Korei Północnej, wskazywał zresztą, że sztuczna inteligencja stanowi "znacznie większe ryzyko" niż reżim Kim Dzong Una. Innego zdania jest szef Facebooka Mark Zuckerberg, który uważa, że AI będzie pomagać w ratowaniu życia poprzez wykorzystanie jej na przykład w autonomicznych samochodach.

List otwarty do ONZ został opublikowany przy okazji konferencji nt. sztucznej inteligencji w Melbourne.

Autor: mb / Źródło: CNN