Tech

Pół miliarda euro popłynie do sieci. Komisarz zdradza

Tech

ShutterstockZdaniem komisarza Guenthera Oettingera wzmacnianie konkurencyjności gospodarki cyfrowej

Komisarz UE ds. gospodarki cyfrowej i społeczeństwa Guenther Oettinger podkreślił w piątek w Katowicach, że celem działań Unii powinno być wzmacnianie konkurencyjności gospodarki cyfrowej. Dodał, że Komisja Europejska zainwestuje 500 mln euro w innowacje cyfrowe.

Oettinger wziął udział w panelu poświęconym cyfrowej gospodarce w UE podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Jego zdaniem wzmocnienie konkurencyjności gospodarki cyfrowej jest konieczne po to, aby każda branża, niezależnie od wielkości, była w stanie skorzystać z rozwiązań cyfrowych. - Cieszymy się że państwa członkowskie wdrożyły, lub wdrażają programy cyfrowej gospodarki, ale ważne jest, aby skoordynować te działania - zaznaczył Oettinger.

Kto skorzysta?

Zapowiedział, że KE zainwestuje 500 mln euro w innowacje cyfrowe. Mają to być centra badawcze zlokalizowane na politechnikach lub uniwersytetach technicznych, tak aby każda branża mogła z nich skorzystać. Komisarz UE podkreślił, że poziom cyfryzacji firm w Polsce nie jest duży, podobnie jest w innych krajach UE. Dodał, że najbardziej scyfryzowana jest branża filmowa i muzyczna. - A są przecież takie sektory jak budownictwo, branża spożywcza, transport i te branże powoli przejmują rozwiązania cyfrowe - powiedział Oettinger. Dodał, że tylko 2 proc firm z branż tradycyjnych korzysta z cyfrowych rozwiązań. - Nadal w Europie jest podział na duże firmy, które korzystają z tych rozwiązań, ale małe nie są w stanie po nie sięgnąć. Jest też podział na starsze i młode osoby, podział między małymi miejscowościami a metropoliami. To wyzwanie, z którymi należy sobie poradzić - podkreślił Oettinger.

Prace badawcze

Według niego Europa musi prowadzić prace badawcze, także w systemie partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Zapowiedział, że strategii Horyzont 2020 na działania cyfryzacyjne w ramach PPP przeznaczonych zostanie 5 mld euro. - Te pieniądze przełożą się na inwestycje warte w sumie 20 mld euro - powiedział. Oettinger wskazał, że działania KE skupią w najbliższym czasie w takich obszarach jak automatyczne prowadzenie samochodu i internet rzeczy. To ma być priorytetem w działaniach Komisji. W ocenie Komisarza konieczne jest również przyjęcie takich przepisów prawa, które będą przyjazne dla gospodarki cyfrowej, które nie będą hamować jej rozwoju. Oettinger mówił również, że obecnie w gospodarce cyfrowej tworzone są dobrze płatne miejsca pracy. Zauważył, że do niedawna świat cyfrowy ograniczał się do ekranu telefonu, a tzw. real istniał obok. - Wydaje się, że te dwa światy stanowią obecnie całość. W ostatnich pięciu latach ten świat cyfrowy i fizyczny zaczynają się łączyć. Dochodzi do swoistej fuzji - powiedział. Podkreślił, że obecnie gospodarka całej UE oparta jest na rozwiązaniach cyfrowych i to powoduje, że "nabiera nowego wymiaru". - My musimy nauczyć się odpowiednio reagować - podkreślił Oettinger.

Wiceministra od zaraz. Materiał z programu "Czarno na Białym" w TVN24 (18.03.2016):

Wiceministra od zaraz
Wiceministra od zaraztvn24

Autor: mb/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości